Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Firmy se v krizi chystají nahradit personalisty outsourcingem, ukázal průzkum

Muž s ochrannou maskou na obličeji prochází po Karlově mostě v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž s ochrannou maskou na obličeji prochází po Karlově mostě v Praze. | foto: ČTK

Propustit nadbytečné zaměstnance: to bude v následujících týdnech a měsících úkol personalistů ve firmách, na něž dolehla koronavirová krize. Stále více podnikatelů uvažuje i o tom, že celou HR agendu outsourcuje. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Apogeo Group.

Ta ve spolupráci s agenturou Spindoctors formou marketingového průzkumu oslovila prostřednictvím ověřeného dotazníku Click4Survey více než 800 svých současných a bývalých klientů v oblasti poradenství, oceňování, auditu, daní, účetnictví, mzdové agendy a správy rodinného majetku.

Z šetření vyplynulo, že HR outsourcing už využívá 17 % dotázaných. Uvažovat je o něm ochotno 21 % firem, které jej dosud nevyužívají. Argumentem by pro ně byla zejména finanční úspora. Nadpoloviční většina (56 %) respondentů uvedla úsporu do 10 %, úspora do pěti procent by byla argumentem pro 16 % firem.

„S poptávkou po tomto rozšíření stávající spolupráce se na nás obrací stále více klientů i společností, které dosud našimi klienty nejsou,“ uvádí většinový vlastník Apogea Josef Jaroš.

„Jsme proto připraveni nabídnout nově HR outsourcing kromě dosavadního portfolia služeb tvořeného účetním a daňovým servisem, auditem, znaleckými posudky, transakčním poradenstvím nebo zakládáním firem na klíč, dodává Jaroš.

Dvě třetiny firem, které v průzkumu odpověděly, jsou o velikosti do 100 zaměstnanců, čtvrtina do pěti set a čtyři procenta společností mají nad 500 zaměstnanců. Zapojily se ale do něj i subjekty s jednotkami zaměstnanců a samostatně podnikající OSVČ.

Nejvíce respondentů, celé tři čtvrtiny, si při výběru z více možností pod termínem „HR outsourcing“ přestavily komplexní poradenství v oblasti lidských zdrojů. Necelé dvě pětiny (39 %) pak personální poradenství a administrativu, celá čtvrtina (25 %) zpracování mezd.

„Většina subjektů, které HR outsourcing zatím nevyužívají, ale outsourcují jiné činnosti,“ říká manažerka Apogea Tereza Svatošová.

Nejčastěji jde podle ní o úklidové služby, které v průzkumu uvedla těsná nadpoloviční většina respondentů (ti v odpovědi mohli uvést více možností). Následuje ostraha objektů (47 %) a údržba objektů (42 %). Účetní a mzdová agenda je předmětem outsourcingu třetiny respondentů (33 %), 30 % firem outsourcuje závodní stravování.

Společností, které neoutsourcují napřímo, protože určité služby mají zahrnuty v nájmu prostor, jež využívají, je podle průzkumu 12 %, stejné množství společností neoutsourcuje žádné služby.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...