Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rezivějící kolo za čtvrt milionu. Po vyhozených bankéřích v londýnském City zbyl na místě drahý majetek

Londýnské City (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýnské City (ilustrační snímek) | foto: Zdeněk Lukeš

Londýn Hromadná propouštění, která zasáhla londýnské finanční centrum City, mají nečekanou oběť. Jsou jí drahá jízdní kola ponechaná na parkovištích bank odcházejícími bankéři a obchodníky. Desítky jízdních kol, některá v hodnotě až 10 000 liber (284 000 korun), rezivějí v dolních patrech mrakodrapů, jako Square Mile a Canary Wharf, řeklo serveru Financial News (FN) několik zaměstnanců velkých investičních bank ze City.

V některých případech odešli propuštění lidé bez svého vybavení záměrně. Další svá kola na parkovištích bank jednoduše zapomněli a neobtěžovali se pro ně později vrátit.

„Kola jsou tam dole (na parkovištích bank) a když lidé opouštějí banku říkají si: ‚Jak se mi podaří dostat kolo domů a bude to stát za to?‘,“ řekl jeden investiční bankéř, který je stále zaměstnaný v City a byl svědkem tohoto jevu.

Pracovníci ze City tvoří velkou část davů cyklistů v oblečení z lykry, který zaplavuje londýnské ulice v době dopravní špičky. Ale když přijde obávaná výpověď, mnoho z nich se jednoduše zaměří jen na sesbírání věcí, které se vejdou do papírové krabice. Jen málo jich má pocit, že stojí za to vracet se pro kolo.

Cesta do práce na kole může ušetřit čas strávený v koloně aut a přispět k...
Noční výhled na finační centrum Londýna.

Výrazné propouštění letos oznámilo několik investičních bank, včetně Deutsche Bank, HSBC, Barclays, BNP Paribas Société Générale, Citi, MUFG a Nomury. Počet zaměstnanců v divizích investičního bankovnictví v první polovině letošního roku podle analytické společnosti Coalition klesl nejníže za sedm let.

Varovné cedulky

Představitelé bank Goldman Sachs, Morgan Stanley a Nomura FN řekli, že o problému s bicykly vědí a ve snaze vyhnout se plýtvání spolupracují s charitami, které kola recyklují a posílají potřebným. Předtím na kola umístí cedulku, která upozorní majitele, že kolo může být odneseno, pokud zůstane na místě delší čas.

V Goldman Sachs jsou na kolech zaparkovaných v budově umístěné cedulky, které ukazují, jak dlouho je kolo na daném místě. Po určité době dostane majitel varování, že kolo bude odstraněno.

Kromě kol i drahé vozy

Kola však nejsou jedinými drahými předměty, které se našly opuštěné ve sklepech budov v City. V Canary Wharf po několik let padal prach na opuštěné vozy Alfa Romeo a Porsche, než se pro ně vrátili jejich majitelé, kteří odešli z firem už dávno předtím. Pneumatiky vozu Alfa Romeo už byly zcela prázdné, když se majitel pro svůj vůz v roce 2012 vrátil, řekl FN jeden z bankéřů. V City se vypráví, že jeden z bankéřů v garáži nechal i své Ferrari, to se ale nikdy nepotvrdilo.

Další věcí, kterou investiční bankéři nechávají po odchodu na bývalém pracovišti, jsou „náhrobky“, tedy plastové trofeje rozdávané jako vzpomínka na obchody, které realizovali. Často se zbavují také firemních darů, jako jsou deštníky a tašky vyrobené pro klientské akce.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!