24. května 2014 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francie nenahlásila vadná rajčata včas. Češi zjistí, zda oprávněně

Cherry rajčata původem z Maroka objevil server Lidovky.cz v pondělí večer na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cherry rajčata původem z Maroka objevil server Lidovky.cz v pondělí večer na... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Riziková cherry rajčata z Maroka způsobila zažívací potíže desítkám českých spotřebitelů. Tolik lidí se ozvalo Státní zemědělské a potravinářské inspekci po vydání varovné zprávy. České republice se problém mohl vyhnout, kdyby francouzská strana neotálela s nahlášením problému příliš dlouho. Inspekce bude nyní řešit, zda byla prodleva oprávněná.

Rajčata zřejmě stihla ještě před stažením z českých pultů napáchat dostatečné škody. "Poté, co jsme minulý týden zveřejnili tiskovou zprávu, se nám začali ve zvýšené míře ozývat poškození spotřebitelé. Informovali nás o svých zkušenostech s cherry rajčaty původem z Maroka, po jejichž konzumaci se u nich projevily zdravotní potíže," řekl pro server Lidovky.cz mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. "Obecně můžeme hovořit o desítkách podnětů," dodal.

Zbytečné otálení?

Francouzská distribuční firma IDYL přestala rajčata do ČR posílat už 2. května poté, co ji na jejich závadnost upozornily tamní kontrolní úřady. Navzdory tomu ale francouzské úřady zadaly do evropského systému rychlého varování toto upozornění přesně o dva týdny později. České supermarkety následně během několika dní odstranily z regálů všechna marocká rajčata. (Více čtěte ZDE)

Členský stát má podle Kopřivy povinnost sdílet takovou informaci buď když má v ruce potvrzenou analýzu o vadné šarži potraviny, a zároveň má informaci, že potravina byla exportována do jiného členského státu, a nebo když má závažné podezření. "V tomhle případě se bavíme právě o tom podezření," uvedl.

ČTĚTE VÍCE

Sama inspekce zaznamenala, že se francouzské kontrolní orgány případem zabývaly již delší dobu před jeho nahlášením. "Určitě se zeptáme, zda tam nedošlo ke zbytečné prodlevě, a pokud ano, tak z jakého důvodu," řekl Kopřiva.

Analýzou nebezpečných rajčat se zabývají instituce v ČR, Francii i Maroku, žádné konkrétní výsledky ale zatím nezveřejnily. První zpráva pouze zmiňuje patologické mikroorganismy. Marocké ministerstvo zemědělství se navíc ohradilo tvrzením, že žádná z dosavadních analýz nepotvrdila jakoukoliv nesrovnalost na straně Maroka. Česká SZPI na výsledky vlastních testů teprve čeká.

ttrTomáš Trnka