Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Generální ředitelství cel chybovalo v uveřejňování smluv, nehospodárnost NKÚ nezjistil

Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Praha Generální ředitelství cel (GŘC) mělo v letech 2017 a 2018 chyby v uveřejňování smluv, inventurách i oceňování majetku. Nehospodárné výdaje ale Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce hospodaření nezjistil. NKÚ to v pondělí uvedl v tiskové zprávě. Celní správa například neuveřejnila v registru 19 smluv za více než 260 milionů korun v termínu a formátu, který požaduje zákon.

Několik smluv uveřejnila i déle než rok po jejich uzavření, podle zákona je má zveřejnit do 30 dnů. GŘC chyby označilo za technické, formální a administrativní. Zajišťuje nápravu, doplnilo.

Celní správa také nevložila do registru smlouvy ve strojově čitelném formátu. Kvůli této chybě byly od počátku zrušeny smlouvy za 170 milionů korun. Část jejich plnění ale GŘC zaplatilo. NKÚ proto podal finančnímu úřadu oznámení o podezření na porušení rozpočtové kázně za 125 milionů korun.

„Tento problém se objevuje i u jiných institucí a NKÚ pak nemá jinou možnost než podat oznámení správci daně. K napravení této situace by přitom pomohlo, kdyby informační systém, do kterého se smlouvy odesílají, nedovolil vložit je v jiném formátu, než požaduje zákon,“ uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala.

Generální ředitelství cel v reakci poukázalo na to, že kontrolní úřad nezjistil neúčelné či nehospodárné vynaložení peněz ze státního rozpočtu při programovém financování. „Ve většině případů se jednalo o administrativní pochybení,“ uvedla mluvčí GŘC Martina Kaňková. U zveřejňování smluv se podle ní jednalo o technickou chybu, která způsobila nečitelný formát. „GŘC činí veškerá opatření k narovnání stavu, a to i s účastníky smluvních vztahů,“ doplnila.

Problém je i s vozidly

Chyby zjistili kontroloři také u programu, ze kterého GŘC financuje zajištění techniky, obnovu budov nebo movitého majetku. U dvou akcí změnilo GŘC některé parametry tak, že mohou v budoucnu způsobit nehospodárné výdaje státu. Šlo třeba o vývoj informačního systému pro efektivnější zpracování daní a poplatků.

„GŘC toto akceptuje, jedná se o formální pochybení a byla přijata opatření k zajištění uplatnění konkrétních parametrů u investičních akcí,“ uvedla mluvčí ředitelství.

Při budování datového skladu je GŘC podle zjištění kontrolorů závislé na službách jednoho dodavatele. Za hodinu práce dodavatele platí GŘC podle smlouvy vždy stejnou sazbu bez ohledu na to, jestli ji vykonal manažer, nebo řadový zaměstnanec. Sazby jejich práce se přitom výrazně liší. GŘC také při vyúčtování prací nepožadovalo rozpis odpracovaných hodin.

Celní správa nepostupovala podle zákona také při inventarizaci dlouhodobého majetku. Dokladovou inventurou například nezjistila, že v účetnictví vede osobní vozidla za více než 1,5 milionu korun jako neuvedená do provozu, i když se používala už od roku 2014. Jako dopravní prostředek evidovalo GŘC také rekonstrukci vstupní haly za více než jeden milion korun.

Podle mluvčí GŘC byla vozidla vedená v chybné účetní položce následkem administrativní chyby. „Stejné účetnické pochybení bylo i v evidenci rekonstrukce vstupní haly,“ dodala Kaňková.

Úkolem celní správy je ochrana a regulace domácího trhu formou výběru cla z dováženého zboží a dohled nad tím, aby toto zboží neohrožovalo životy nebo zdraví lidí, zvířat či rostlin. Spravuje také veškeré spotřební daně a ekologické daně. Generálním ředitelem celníků je od roku 2016 Milan Poulíček.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!