31. října 2016 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Globus vydával polská jablka za česká. Obsahovala sedminásobnou dávku pesticidů

Jablka z pardubického Globusu pocházela z Polska, ačkoliv je prodejce nabízel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablka z pardubického Globusu pocházela z Polska, ačkoliv je prodejce nabízel... | foto: SZPI

BRNO  Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v pardubickém Globusu jablka z Polska, která prodejce vydával za česká, čímž klamal spotřebitele. Obsahovala také sedmkrát více pesticidů, než povoluje zákon.

Jednalo se o jablka odrůdy Paula Red. „Laboratorní analýza prokázala přítomnost pesticidu chlorpyrifos v množství 0,076 miligramu na kilogram, přičemž přípustná hranice je 0,01 miligramu,“ uvedl mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.

Označení jablek jako českých našli zákazníci na regálové etiketě.

„Šetřením u dodavatele se zjistilo, že původem byla z Polska. Po došetření případu zahájí inspekce s Globusem správní řízení o uložení pokuty,“ řekl Pospíchal.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...