Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Google stahuje inženýry z Ruska. Nelíbí se mu cenzura internetu

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

MOSKVA Internetová společnost Google plánuje uzavřít své inženýrské oddělení v Rusku. Důvodem je údajně cenzura internetu. Pracovníky v jiných oblastech ale v zemi ponechá. O tomto rozhodnutí Informuje list The Wall Street Journal.

Google, který je provozovatelem největšího internetového vyhledávače na světě, se podle deníku pro tento krok rozhodl poté, co Moskva schválila opatření, která regulují způsob vyjadřování na internetu.

Mluvčí Googlu se k informacím Wall Street Journal nechtěl vyjadřovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma podle jeho informací plánuje v Rusku ponechat větší počet zaměstnanců, kteří se soustředí na prodej, obchodní vztahy, uživatelskou podporu či marketing a vztahy s veřejností. Mluvčí společnosti ale odmítl sdělit, jak velký zbývající ruský tým bude. Neuvedl ani, kolik pracovníků tam Google nyní má.

V Rusku začne příští rok platit nový zákon, který vyžaduje, aby se údaje o ruských občanech uchovávaly v datových centrech v Rusku. Za porušení pravidel týkajících se osobních dat bude internetovým firmám v zemi hrozit pokuta.

Už letos začal v Rusku platit jiný zákon, který po autorech internetových blogů s nejméně třemi tisíci čtenáři denně požaduje, aby se registrovali u vládních úřadů a poskytli svou trvalou adresu. Blogeři nesmí podle tohoto zákona šířit nepravdivé informace a používat sprostá slova.

Yandex proti Googlu

Pro Google nepatří ruský trh k nejsnazším už nějakou dobu, poznamenává list. V zemi funguje domácí internetový vyhledávač Yandex, který v nedávném sdělení regulátorům uvedl, že ve třetím čtvrtletí ovládal přes 60 procent domácího trhu s vyhledáváním na internetu.

Ruský prezident Vladimir Putin, který sám nepoužívá elektronickou poštu, v dubnu vyvolal obavy, že Kreml by mohl chtít omezit přístup na internet, když prohlásil, že web je projektem, kteří vytvořili špioni z americké CIA.

Proti tomu se ve čtvrtek v odpovědi agentuře Reuters ohradil vynálezce webu Tim Berners-Lee, původem Brit.

Internet, který tento programátor vynalezl v roce 1989, byl podle něj vytvořen s finanční pomocí od vlády Spojených států. Sloužil však jako nástroj k propojení a výměně informací mezi členy akademické obce na různých univerzitách.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...