8. února 2019 15:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kritická chyba Androidu. Hackeři mohou napadnout mobil i přes obrázek

Maskot Androidu před logem společnosti Google. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maskot Androidu před logem společnosti Google. | foto: Reuters

PRAHA Mobil s operačním systémem Android lze napadnout i přes pouhý obrázek ve formátu PNG. Stačí si ho uložit z internetu nebo e-mailu a následně ho ve svém zařízení otevřít. Toto riziko hrozí několika milionům uživatelům s operačním systémem Android 7.0 až po aktuální verzi Android 9.0.

Bezpečnostní riziko, které může nastat při otevření obrázku s koncovkou PNG, přiznala samotná společnost Google. Ta každý měsíc vydává bezpečnostní záplaty a opravy. Společně s aktualizací Google zveřejňuje také chyby, které byly opraveny. V pondělí 4. února právě v článku popisující změny informovala společnost o kritické chybě Androidu.

Detailnější informace o bezpečnostní chybě Google nezveřejnil, ani co může případně malware způsobit.

Uživatelé, kteří si únorovou aktualizaci stáhli, se už tedy nemusí bát. Bezpečnostní chybu nová záplata vyřešila. Majitelé telefonů, pro které už aktualizace firmwaru Google nevydává, by ale měli zůstat na pozoru.

Zákeřnost této chyby je v tom, že stačí pouze ve smartphonu otevřít obrázek PNG. Proto by si měli všichni, kteří si nemůžou stáhnout opravu, dávat pozor, jaký obrázek stahují nebo u jakého e-mailu si stahují přílohy.

pkPatrik Kozlík