Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hotely hlásí nejlepší sezónu za poslední roky. Pomohla jim vedra

Hotel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní letní sezónu hodnotí čeští hoteliéři jako jednu z nejlepších za poslední roky. K větší obsazenosti přispělo teplé a slunečné počasí. Vedra vyhnala Čechy do hor i k vodě, některé horské hotely byly během tropických teplot zcela obsazené. Ubytovatelé napříč kraji se shodují, že letos přibylo domácích návštěvníků.

„Červen, červenec i srpen patřily ve srovnání s minulými lety k nadprůměrným měsícům, pozitivní trend jsme pozorovali u všech ukazatelů,“ uvedla mluvčí hotelové sítě CPI Hotels Dana Belušová. Národnostní složení hostů u dražších hotelů se podle ní příliš neměnilo, do první pětky patří turisté z Německa, Velké Británie, Spojených států, Ruska a Izraele.

Také podle obchodní manažerky společnosti Accor Daniely Nové byla letní sezona pro všechny hotely velmi úspěšná. „Především v červenci jsme zaznamenali výrazný nárůst obsazenosti i průměrné ceny ve srovnání s předchozími roky,“ dodala. V srpnu podle ní obsazenost vzrostla v průměru o šest procent.

Návštěvnost hotelů a penzionů v Krkonoších a v Orlických horách meziročně vzrostla až o pětinu. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn přibyli hlavně Češi a Poláci. „Nezklamala návštěvnost Němců a Nizozemců. Při stejných cenách jako loni byl pro cizince pobyt výhodný i díky oslabené koruně vůči euru,“ uvedl majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martin Jandura.

Rekordní léto zažili například v čtyřhvězdičkovém hotelu Sklář v krkonošském středisku Harrachov. „Hlavně v těch vedrech k nám hodně jezdili lidi z Prahy, schovat se před vedrem,“ řekl ČTK ředitel hotelu Marian Novotný.

Kempy na Lužnici v srpnu zavřeli

Také ubytovatelé na jižní Moravě si končící sezonu chválí. Byla pro ně lepší než loňská a pro mnohé nejlepší minimálně za posledních pět let. Přibylo především českých turistů. „Báli jsme se, že lidé nebudou tolik jezdit, protože se stavěl nový vchod do Punkevních jeskyní a Dům Moravského krasu, ale přijeli. Nastartovalo se to minulý rok. Možná lidé opustili kvůli obavám některé zahraniční destinace, možná už se moře nabažili,“ uvedl ředitel Skalního mlýna Zdeněk Kozman.

Více turistů než loni přijelo podle odhadů i do Českého Krumlova, kde je k dispozici 4500 lůžek. „Byly dny, kdy bylo problematické najít ubytování,“ uvedla Jitka Boháčová z Českokrumlovského rozvojového fondu.

Sezona v kempech na Vltavě, které provozuje společnost Ingetour, bude letos podle manažera Pavla Koloucha nejlepší za posledních osm let. „Při rezervacích měli vodáci opět větší zájem o ubytování pod střechou, v chatkách a ubytovnách. Všechny kempy na spodním toku mezi Vyšším Brodem a Boršovem jsou spokojeny, díky upouštění vody z Lipna, horší to bylo v úseku nad Lipnem, kde od začátku srpna nebyla voda,“ řekl Kolouch. Voda chyběla především v Lužnici, kde někteří provozovatelé kempy v srpnu zavřeli, vodáci nepřijeli.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?