Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Huawei touží být světovou jedničkou ve smartphonech, říká jeho šéf

Kevin Ho, prezident divize chytrých telefonů Huawei | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kevin Ho, prezident divize chytrých telefonů Huawei | foto: Huawei

Praha/Šanghaj Z velkých světových výrobců smartphonů roste čínský Huawei nejrychleji. Vyplácí se mu větší důraz na prémiové modely i investice do zlepšení pozice na zahraničních trzích. Podle prezidenta divize Handset Business Kevina Ho tak může firma do pěti let pomýšlet na první místo mezi výrobci chytrých telefonů.

Jak si vedete ve střední Evropě?

V uplynulém roce váš region rostl velmi rychle, a to především v České republice a Polsku. Máme tu úspěšné produkty jako třeba P8 Lite. V roce 2016 chceme pokračovat v navyšování našeho tržního podílu. Abychom získali i koncové uživatele, budeme rovněž více investovat do marketingu. Doufáme ve velmi dobrý rok.

Jak chcete v těchto zemích, které jsou citlivější na cenu, uspět s novými dražšími modely?

Například v Polsku je naším nejprodávanějším modelem P8 Lite, v České republice a na Slovensku je tento typ také velmi populární. Cena se pohybuje okolo 300 eur, jde tedy o střední třídu. Znamená to, že i když jsou tyto trhy cenově citlivé, s dobrým designem a kvalitní marketingovou podporou zaujmou masy zákazníků i jiné produkty než ty nejlevnější.

My jsme toho dosáhli tím, že se náš marketing v poslední době na těchto trzích soustředil na dražší a lépe vybavený model P8, zákazníci si pak díky jeho znalosti sami našli cestu k dostupnější alternativě v podobě P8 Lite, který je asi o 200 eur levnější. Tato strategie, kdy marketingově propagujeme prémiový smartphone a uživatelé si mohou koupit jeho o něco levnější variantu, se nám velmi vyplácí.

Kdy jste se rozhodli vsadit na dražší smartphony?

Hodně investujeme do výzkumu a vývoje, před několika lety jsme se ovšem rozhodli investovat více i do značky a designu. Připravili jsme tedy prémiové modely, které nám zároveň pomáhají zvyšovat povědomí o samotné značce Huawei. I na trzích, kde hraje velkou roli cena, totiž uživatelé touží po tom, mít lepší smartphone.

Jak to myslíte?

Mnozí zákazníci vyměnili své obyčejné mobilní telefony za chytré sotva před dvěma lety. Přitom předpokládali, že smartphone budou využívat v podstatě stejně jako dosavadní obyčejný přístroj. Jenže po dvou letech zjišťují, že se jejich přístup k telefonu zásadně změnil, že používají spousty aplikací. Tito zákazníci tak jsou ochotni připlatit si při koupi nového přístroje něco málo peněz, aby získali lepší model s lepší výbavou. V zemích jako Česká republika se tak v současnosti soustředíme na prodej telefonů střední třídy, kterými mnozí mohou nahrazovat své starší přístroje z nejlevnější kategorie.

Celý rozhovor se šéfem divize chytrých telefonů značky Huawei, Kevinem Ho, si přečtěte v aktuálním čísle magazínu Index LN. K dispozici je na stáncích nebo v naší on-line čtečce.

Nové vydání magazínu Index LN vychází 6.6. v Lidových novinách

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!