Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
2. listopadu 2019 16:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Internetové obchody zkouší auta na alternativní pohon. Rohlik.cz vyvíjí unikátní vůz

Elektromobil společnosti Rohlik.cz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektromobil společnosti Rohlik.cz. | foto: Rohlik.cz

PRAHA České internetové obchody začínají pozvolna používat pro rozvoz svého zboží auta na alternativní pohon. Například e-shop s potravinami Rohlik.cz v těchto dnech testuje v provozu nový elektromobil s vlastní výměnou baterií, elektrododávky zkouší i největší český internetový obchod Alza.cz.

Podle nedávného průzkumu společnosti Arval Mobility české firmy ve využívání aut na alternativní pohon zaostávají. Hybridní vozy jsou v Česku zastoupené zhruba ve třech procentech flotil a elektromobily ve dvou procentech, v Evropě je to 14, resp. 12 procent, nejvíce u velkých firem.

„Auta máme hlavně na CNG pohon. Ale už teď testujeme a sami si vyvíjíme unikátní elektromobil, který si obrazně řečeno umí sám vyměnit baterii. Ladíme detaily,“ řekl podnikatel a majitel e-shopu s potravinami Rohlik.cz Tomáš Čupr. Firma také navrhla kapotu a interiér vozu. Kolik chce do aut investovat, ale Čupr neuvedl.

„Potřebujeme například větší odpružení, lepší sedačku a větší nákladový prostor. Spolupracujeme s českou firmou Battswap, která má technologii na výměnu baterií. Auto máme v testovacím provozu,“ dodal.

Elektromobil společnosti Rohlik.cz.

Koncem roku chce podle něho Rohlik.cz dokončit proměnu celého vozového parku a používat vozidla na CNG pohon. Do konce roku 2025 chce mít až sto procent městské flotily na elektřinu.

Elektromobily pro Košík i Alzu

Také konkurenční e-shop s potravinami Kosik.cz zvažuje podle svého marketingového ředitele Jana Škrabánka, že elektrovozy zkusí, část jeho aut už jezdí na CNG.

„Vzhledem k tomu, že naše dodávky mají integrované chladicí a mrazící zařízení, aby byl až do předání nákupu zachován teplotní řetězec, není naše rozhodování jednoduché,“ uvedl. Elektrovozy by podle něj musely být schopné dojet a splnit i elektrickou spotřebu našich chladících a mrazících zařízení.

Od roku 2017 testuje podle mluvčí Patricie Šedivé elektrododávky také Alza.cz, například vůz Voltia eNV200 Maxi, e-Vito od značky Mercedes a elektrododávku Maxus. „Jednu z těchto variant jsme právě v těchto dnech také zakoupili a bude součástí naší flotily pro zásobování pražských prodejen budoucnosti,“ řekla.

Výhledově Alza.cz počítá s kompletní obměnou vozového parku elektrickými dodávkami. Firma si podle ní rezervovala tahače Tesla Semi, které by měly sladit centrální sklady v ČR, Maďarsku a na Slovensku s dalšími v Evropě. Ve firemní flotile má také elektrickou dodávku Maxus, dva elektrické vozy Kia Soul a Teslu a v Bratislavě nabízí rozvoz zboží pomocí nákladních elektrokol.

Na CNG jezdí rovněž tři stovky aut kurýrů logistického startupu Dodo, jehož největšími klienty jsou třeba Mall.cz, KFC, Datart, Alza.cz, Rohlík, Footshop a Škoda Auto Digilab. Firma je podle ředitele DoDo Martina Marka kvůli své stále větší přítomnosti v ulicích měst zodpovědná za to, aby nepřispívala ke znečišťování ovzduší.

„Zároveň se snažíme hledat i další cesty - část kurýrů například jezdí MHD, zvažujeme také elektrokoloběžky nebo elektromopedy,“ dodal.

Naopak konkurenční internetový obchod řetězce Tesco alternativní pohony zatím nevyužívá.

ČTK
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...