2. listopadu 2014 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rok od intervence ČNB: mobily zlevnily, vysavače si drží cenu

Koruna vs. euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna vs. euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny spotřební elektroniky v Česku, navzdory loňské devizové intervenci ČNB, meziročně klesly. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Devizové intervence spustila ČNB loni 7. listopadu s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit deflaci. Koruna poté oslabila k euru o 7,5 procenta. V týdnech a měsících po intervenci vzrostly ceny téměř celého sortimentu elektroniky o pět až osm procent, tedy zhruba o tolik, o kolik koruna kvůli zásahu ČNB oslabila.

Jak zlevnila elektronika?

V září se ceny mobilních telefonů meziročně snížily o 17,7 procenta, televizní přijímače zlevnily o 8,5 procenta. Ceny spotřebičů pro domácnost se oproti loňskému září snížily o 1,9 procenta.

„Současně elektronika prochází neustále cenovou erozí, kdy na trh průběžně přicházejí lepší a levnější modely. Pokud tedy ceny elektroniky podle ČSÚ klesly, znamená to, že bez intervence by zboží velmi pravděpodobně zlevnilo ještě více,“ uvedla mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová.

Tím, že se v Česku elektronika téměř nevyrábí, postihlo loni zdražení všechny její segmenty. Nejvíce je na ceny a pohyby kurzu citlivá IT technika - telefony, počítače, tablety a spotřební elektronika. Ta byla také první, u které se ceny zvyšovaly.

ČTĚTE TAKÉ:

„Příchod nových modelů IT techniky a spotřební elektroniky dokáže velmi rychle snížit cenu těch starších. A to už ve chvíli, kdy jsou nové modely uváděny na trh,“ dodal mluvčí Euronics Bohuslav Komín.

Ceny elektroniky dlouhodobě klesají celosvětově. „Celkově se domnívám, že oslabení koruny bylo silnější, než trend klesajících cen tohoto zboží na světovém trhu. Záleží však na prodejcích, do jaké míry promítnou své nákupní ceny do cen na pultech, zda v rámci konkurenčního boje udrží ceny, nebo dokonce zlevní, byť na úkor svých marží,“ uvedl odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

„Kurzové rozdíly ovlivňující naše nákupní ceny jsme v průběhu aktuálního roku dokázali absorbovat. A jsme rádi, že k velkému zdražení pro naše zákazníky u žádného z nabízených produktů nedošlo,“ potvrdil manažer prodeje řetězce Electro World Tomáš Kučera.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!