25. května 2009 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Izraelci odminují turecké hranice

Miny dělají problémy i americkým vojákům v Iráku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miny dělají problémy i americkým vojákům v Iráku. | foto: Lidovky.cz

ANKARA Plán Ankary na odminování hranic mezi Tureckem a Sýrií vyvolává v turecké veřejnosti vzrušenou diskusi. Nynější konzervativní vláda totiž chce tuto náročnou zakázku svěřit izraelské firmě a s tím turecká nacionalistická opozice rozhodně nesouhlasí, píše dnes agentura AFP.

Ankara ratifikovala takzvanou Ottawskou úmluvu zakazující používání protipěchotních min už v roce 2003. Tehdy se také zavázala, že turecké hranice budou min zbaveny do roku 2014.

O vládním návrhu zákona, který řeší odminování hraničního pásma mezi Tureckem a Sýrií dlouhého 510 kilometrů, se bouřlivě diskutuje v parlamentu už dva týdny.

Odhlasovat se zatím podařilo čtyři články ze šesti, a to díky převaze, kterou vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) v parlamentu má. Řada opozičních poslanců ale raději během hlasování parlament opouští, aby tak dala najevo nesouhlas se zákonem.

Nesouhlas vychází především ze snahy vlády pronajmout budoucí odminovaný pás o ploše asi 170 kilometrů čtverečních společnosti, která vyhraje státní zakázku. Opozice obviňuje vládu, že chce půdu, která má sloužit zemědělské činnost, "prodat" zahraničním firmám.

Tyto obavy vyvolává hlavně fakt, že vláda před časem přiřkla projekt odminování izraelské firmě. Následně sice vláda musela vypsat na zakázku soutěž, podle nejmenovaného zdroje zůstávají ale Izraelci stále na čele asi desítky firem.

Kapitál nezná hranic
O víkendu se turecký premiér Recep Tayyip Erdogan snažil opozici připomenout, že "světový kapitál nezná hranic". Kritikům vzkázal, že obviňovat vládu z prodeje turecké půdy Izraelcům je snadné, upozornil je ale, že to budou Turci, kdo bude pracovat pro firmu, která zakázku získá.

Na hranici mezi Tureckem a Sýrií je už od 50. let minulého století umístěno přes 600.000 nášlapných min a turecká armáda se zdráhá sama pustit do jejich náročného odstraňování, protože v takovém případě odhaduje náklady na několik desítek milionů dolarů.

Opozice také varuje, že pokud vláda bude trvat na tom, aby zakázku odvedla izraelská firma, může to silně poškodit nynější dobré vztahy mezi Ankarou a Damaškem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!