Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeká Jacka Ma po zmizení v Číně zářná budoucnost? Jeho skupina by se přece jen mohla dostat na burzu

Zakladatel čínské společnosti Alibaba Jack Ma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel čínské společnosti Alibaba Jack Ma. | foto: Wikimedia/Nicolas WölckerReuters

PEKING Vstup na burzu zůstává pro společnost Ant Group otevřený, naznačil guvernér čínské centrální banky. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Z primární nabídky akcií (IPO) této finančně technologické firmy na burzách v Šanghaji a v Hongkongu loni na začátku listopadu sešlo. Čínská centrální banka posléze nařídila tomuto největšímu čínskému zprostředkovateli plateb i jeho mateřské společnosti Alibaba reorganizaci.

Zdánlivě strmý pád čínského miliardáře a zakladatele internetového gigantu Alibaba Jacka Ma se tak zřejmě zastavil. Zatímco Ma na několik měsíců zcela zmizel z veřejného života a v médiích se spekulovalo, že upadl v nemilost Pekingu po svých kritických poznámkách na konto čínského regulačního systému, nyní se jeho příběh ubírá opačným směrem.

Nejenže Ma spekulace o svém osudu vyvrátil, když se zhruba před týdnem spojil prostřednictvím videohovoru se stovkou vesnických učitelů v Číně během tradiční charitativní ceremonie, ale v cestě na akciové trhy může pokračovat jeho miliardové impérium Ant Group, jenž je součástí Alibaby. Ant provozuje známou platební platformu Alipay, kterou na měsíční bázi využívá více než 700 milionů zákazníků zejména v Číně.

„Ant Group může obnovit plány na IPO, jakmile vyřeší své problémy,“ vzkázal guvernér centrální banky Kang I. Očekávanou veřejnou nabídku akcií (IPO) Maovy společnosti Ant, která měla být s hodnotou 37 miliard dolarů (795 miliard korun) největší na světě, totiž v listopadu zastavily čínské úřady. Rozhodnutí tehdy zaskočilo finančníky na burzách od New Yorku až po Šanghaj, kde chtěla firma mimo jiné debutovat. Navíc známý byznysmen zmizel z veřejného života. 

Proslov zakladatele firmy Alibaba Jacka Ma při vstupu na burzu v Hongkongu.
Šéf skupiny Alibaba Jack Ma na Světovém ekonomickém fóru.

Úřady tehdy reagovaly na poslední veřejnou přednášku šestapadesátiletého miliardáře v Šanghaji, během níž dvacet minut vysvětloval, jak komunistická vláda svými regulacemi podrývá rozvoj inovací v Číně a státní banky označil za „zastavárny“.

Odvážnou rétorikou si však vysloužil také další tvrdé odpovědi, které na sebe nenechaly dlouho čekat: Nejprve došlo k zpřísnění opatření mířeným proti jeho podniku a v prosinci úřady spustily antimonopolní vyšetřování firmy Ant. A stranou během krize nezůstala ani Alibaba. Ta se sama zabývá antimonopolními zákony a regulacemi a navíc se jí přímo dotýkají i problémy Antu, neboť téměř většina transakcí uskutečňovaná na webech Alibaby je zprostředkována právě platební platformou Antu.

Od doby, kdy regulační orgány zabránily skupině Ant ve vstupu na burzu, se Ma držel stranou od veřejného života, mediální spekulace o jeho osudu však vyvrcholily krátce po Novém roce, když byl dokonce nahrazen v porotě slavné televizní soutěže, kterou sám založil.

Jacku Maovi, bývalému učiteli angličtiny, se sice podařilo vybudovat jednu z největších asijských digitálních korporací, během posledních krizových měsíců ji však předstihla konkurenční firma Tencent. S hodnotou téměř trilion dolarů, kterou Tencent v posledních měsících dosahuje na úkor Antu, se její zakladatel Pony Ma usadil na druhou příčku žebříčku nejbohatších Číňanů. 

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...