Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Čeká Jacka Ma po zmizení v Číně zářná budoucnost? Jeho skupina by se přece jen mohla dostat na burzu

Ekonomika

  19:52
PEKING - Vstup na burzu zůstává pro společnost Ant Group otevřený, naznačil guvernér čínské centrální banky. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Z primární nabídky akcií (IPO) této finančně technologické firmy na burzách v Šanghaji a v Hongkongu loni na začátku listopadu sešlo. Čínská centrální banka posléze nařídila tomuto největšímu čínskému zprostředkovateli plateb i jeho mateřské společnosti Alibaba reorganizaci.

Zakladatel čínské společnosti Alibaba Jack Ma. foto: Wikimedia/Nicolas WölckerReuters

Zdánlivě strmý pád čínského miliardáře a zakladatele internetového gigantu Alibaba Jacka Ma se tak zřejmě zastavil. Zatímco Ma na několik měsíců zcela zmizel z veřejného života a v médiích se spekulovalo, že upadl v nemilost Pekingu po svých kritických poznámkách na konto čínského regulačního systému, nyní se jeho příběh ubírá opačným směrem.

Nejenže Ma spekulace o svém osudu vyvrátil, když se zhruba před týdnem spojil prostřednictvím videohovoru se stovkou vesnických učitelů v Číně během tradiční charitativní ceremonie, ale v cestě na akciové trhy může pokračovat jeho miliardové impérium Ant Group, jenž je součástí Alibaby. Ant provozuje známou platební platformu Alipay, kterou na měsíční bázi využívá více než 700 milionů zákazníků zejména v Číně.

„Ant Group může obnovit plány na IPO, jakmile vyřeší své problémy,“ vzkázal guvernér centrální banky Kang I. Očekávanou veřejnou nabídku akcií (IPO) Maovy společnosti Ant, která měla být s hodnotou 37 miliard dolarů (795 miliard korun) největší na světě, totiž v listopadu zastavily čínské úřady. Rozhodnutí tehdy zaskočilo finančníky na burzách od New Yorku až po Šanghaj, kde chtěla firma mimo jiné debutovat. Navíc známý byznysmen zmizel z veřejného života. 

Proslov zakladatele firmy Alibaba Jacka Ma při vstupu na burzu v Hongkongu.
Šéf skupiny Alibaba Jack Ma na Světovém ekonomickém fóru.

Úřady tehdy reagovaly na poslední veřejnou přednášku šestapadesátiletého miliardáře v Šanghaji, během níž dvacet minut vysvětloval, jak komunistická vláda svými regulacemi podrývá rozvoj inovací v Číně a státní banky označil za „zastavárny“.

Odvážnou rétorikou si však vysloužil také další tvrdé odpovědi, které na sebe nenechaly dlouho čekat: Nejprve došlo k zpřísnění opatření mířeným proti jeho podniku a v prosinci úřady spustily antimonopolní vyšetřování firmy Ant. A stranou během krize nezůstala ani Alibaba. Ta se sama zabývá antimonopolními zákony a regulacemi a navíc se jí přímo dotýkají i problémy Antu, neboť téměř většina transakcí uskutečňovaná na webech Alibaby je zprostředkována právě platební platformou Antu.

Od doby, kdy regulační orgány zabránily skupině Ant ve vstupu na burzu, se Ma držel stranou od veřejného života, mediální spekulace o jeho osudu však vyvrcholily krátce po Novém roce, když byl dokonce nahrazen v porotě slavné televizní soutěže, kterou sám založil.

Jacku Maovi, bývalému učiteli angličtiny, se sice podařilo vybudovat jednu z největších asijských digitálních korporací, během posledních krizových měsíců ji však předstihla konkurenční firma Tencent. S hodnotou téměř trilion dolarů, kterou Tencent v posledních měsících dosahuje na úkor Antu, se její zakladatel Pony Ma usadil na druhou příčku žebříčku nejbohatších Číňanů. 

Autoři: ,