Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jak prodloužit životnost respirátoru? Použít lze i klasickou troubu

Ekonomika

  5:00aktualizováno  22. února 11:58
PRAHA - Stačilo, aby se premiér Andrej Babiš zmínil, že vláda zvažuje povinné nošení respirátorů v hromadné dopravě, a Češi se okamžitě začali předzásobovat. Že dojde k povinnému zavedení jednorázových respirátorů třídy FFP2, je nyní téměř jisté. V posledních dnech se z nich ale stalo nedostatkové zboží, proto připomínáme text z konce ledna. Jejich pořízení navíc pro celou rodinu není nejlevnější záležitostí. Lze životnost respirátoru prodloužit?

ilustrační snímek foto: alensa.cz

Jednorázové roušky jsou relativně laciné, ty textilní lze zase použít opakovaně. Dají se vyprat, vyžehlit, vyvařit či jinak sterilizovat, pro rozpočty Čechů tak představují jen minimální výdaj. Povinné respirátory by tak vyšly mnohem dráž. 

Je nutné respirátor po každém použití vyhodit?

Pro spolehlivou funkci respirátoru se doporučuje respektovat uvedenou životnost filtrů. Ty bez použití speciální dezinfekce ztrácejí spolehlivost zpravidla po 24 hodinách používání.

Přestože domácí postupy sterilizace nejsou v případě respirátorů stoprocentně účinné, platí zde lidové úsloví „lepší něco než nic“. Při preventivním používání totiž mohou i doma očištěné respirátory poskytnout lidem lepší ochranu než běžné látkové roušky. 

Česká firma Pardam Nano4fibers z Roudnice nad Labem na Litoměřicku vyvinula a...
Výkonná ředitelka Respilonu Jana Zimová představuje samosterilizační respirátor...

Podle jaderné a fyzikálně inženýrské fakulty pražské ČVUT tak lze respirátor doma dezinfikovat například pomocí horké páry, UV záření, vhodnou chemickou dezinfekcí nebo třeba pasterizací. 

Pasterizace

Jinými slovy ohřátí respirátoru v troubě na 60 až 70 stupňů Celsia po dobu několika desítek minut. Uvedené teplotní rozmezí je třeba důsledně dodržet  - spodní hranice je důležitá pro likvidaci viru, horní zase snižuje riziko vznícení materiálu.

Dezinfekce UV zářením

Také ultrafialové záření hubí bakterie i viry, avšak pravdou zůstává, že působí jen na povrchu materiálu. Kdo má doma UV lampu, může respirátor osvítit z každé strany tři minuty. Je však důležité dbát na to, aby nebyla světlu delší dobu vystavena pokožka.

Chemická dezinfekce

Viry a bakterie hubí také dezinfekční prostředky na bázi alkoholu. Na respirátor je proto možné použít vhodný dezinfekční prostředek a poté nechat ochrannou pomůcku pořádně proschnout.

Nouzová sterilizace respirátorů určených k jednomu použití sice umožňuje jejich opakované použití, nicméně každé další opakování sterilizace postupně snižuje jejich účinnost. Je navíc vhodná výhradně při preventivním používání. 

Pokud by lidé lidé používali respirátor jednorázově, tedy jeden denně, pak při průměrné ceně 25 korun za kus by to pro čtyřčlennou rodinu znamenalo náklad zhruba tři tisíce korun měsíčně. 

Je však možné, že v případě, pokud vláda vyhlásí respirátory jako povinné, tak se současné ceny zvednou. Vláda podle ministra Blatného diskutuje i o možnosti zajistit prodej respirátorů za přiměřené ceny tak, aby si je všichni mohli dovolit, premiér Babiš se však v takovém případě obává vývozu.

Rakousko a Německo zavádí povinné chirurgické roušky nebo respirátory třídy FFP2 v obchodech a v prostředcích hromadné dopravy kvůli obavě z nových mutací koronaviru, především z takzvané britské varianty. Podrobná pravidla, například povinnost pro děti či kdo zaplatí respirátory zaměstnancům obchodů, zatím formulují. Podle Blatného je nutné harmonizovat opatření v rámci Evropské unie. 

Autor: