Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak zachází řetězce v Česku s uzeninami? V boxech mají nadměrné teplo

Problematické uzeniny na stránkách potravinářskéinspekce SZPI - trampské cigáro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Problematické uzeniny na stránkách potravinářskéinspekce SZPI - trampské cigáro... | foto: SZPI

PRAHA Plesnivé salámy, šunka s nepřiznanou sojou či velkým množstvím soli. Od začátku roku do konce listopadu zjistili kontroloři z potravinářské inspekce 23 prohřešků v prodejnách českých řetězců. Podle úřadu může být ale „faulů“ mnohem více.

Je obtížné hodnotit, zda zjištěné množství chyb je vysoké či nikoliv. Kvalita obchodů jedné značky se někdy až dramaticky liší a lidé ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se logicky nejvíce zaměřují na ty „vyhlášené“. Na druhou stranu řadu provozoven nezkontrolují a některé prohřešky neodhalí.

Inspekce ale upozorňuje ještě na jeden důležitý detail. Její lidé při kontrolách opakovaně naměřili vysokou teplotu v chladicích boxech, v nichž si zákazníci zboží vybírají.

Zjednodušeně řečeno: místo pěti stupňů je v nich třeba dvanáct. To je ideální prostředí pro vznik různých druhů plísní.

„Tento nejčastější prohřešek jde na vrub prodejců, kteří nedodržují podmínky úchovy - typicky uzeniny mají v chladicím zařízením s teplotu, která je vyšší než teplota vyžadovaná na obalu,“ podotýká mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

POČTY NÁLEZŮ

  • Kaufland – 7 prohřešků/120 obchodů
  • Albert – 4 prohřešky/336 obchodů
  • Globus – 4 prohřešky/15 obchodů
  • Tesco – 3 prohřešky/205 obchodů
  • Billa – 3 prohřešky/199 obchodů
  • Penny – 1 prohřešek/353 obchodů
  • Makro – 1 prohřešek/13 obchodů
  • Lidl – 0 prohřešků/230 obchodů

    Počty nálezů vycházejí z dat uveřejněných na webu Potraviny na pranýři (leden – konec listopadu), počty prodejen z dat od řetězců. Srovnání nezahrnuje výměry provozoven a počty prodávaného zboží.

Kontroloři zároveň připouští, že ne každá plíseň musí být spojená s pochybením zaměstnanců prodejny. Někdy je vadný výrobek ještě před projitím data použitelnosti a v boxu je požadovaná teplota. Pak je možné, že vinu nese třeba dopravce a doplňovači zboží problém prostě jen přehlédli.

„Spotřebitelům lze doporučit, aby na teploměrech, které musí být povinně v chladicích zařízeních, kontrolovali, zda teplota odpovídá požadavku na obalu masného výrobku,“ radí mluvčí inspektorů Kopřiva.

Podle webu Potraviny na pranýři, který spravuje právě potravinářská inspekce, se české řetězce dopustily od ledna do konce listopadu celkem 23 pochybení. Nejvíce jich kontroloři odhalili u Kauflandu (sedm), na opačném pólu pomyslného žebříčku skončil Lidl s „čistým kontem“.

„Zdůrazňuji, že nás jakýkoliv nález mrzí. Vždy velmi pečlivě konzultujeme nastalou situaci s příslušným dodavatelem a ověřujeme nastavené kontrolní mechanismy, aby se případ neopakoval. Zároveň je nutné si uvědomit, že vzhledem k mnohačetným a pravidelným kontrolám v průběhu roku, kterým ze strany SZPI čelíme, je sedm neodpovídajících druhů zboží sice nepříjemných, nikoli ovšem dramatických. Jedná se o zlomky procent,“ uvádí mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Problematické uzeniny na stránkách potravinářské inspekce SZPI - dětská šunka z...
Problematické uzeniny na stránkách potravinářské inspekce SZPI - plesnivý...

Mezi nalezenými problémy v prodejnách bylo mimo jiné nižší než uváděné množství masa ve spišských párcích nebo uzené krkovici. Fajnšmekři by si také mohli postěžovat na velké množství vody v některých salámech. Ty pak nebyly pro zákazníky „dostatečně vysušené“.

Velmi nebezpečné může být pro některé zákazníky to, že výrobek obsahuje alergen, o němž není na obalu ani zmínka. Příkladem byla soja u vepřového salámu junior z prodejny Penny Marketu.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!