9. května 2013 16:16, aktualizováno  18:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fischer míří do skupiny CE Group, majitel za něj platil dluhy za kampaň

Jan Fischer při volbách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer při volbách | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer bude pracovat v energetické skupině CE Group. Bude odpovědný za strategické řízení projektů energetického komplexu Rožná a připravovaného vysokotlakého plynovodu Mozart.

Od předsedy představenstva skupiny Ladislava Drába přitom Fischer nedávno dostal 2,9 milionu korun na úhradu dluhu za prezidentskou kampaň, jak napsala Mladá fronta Dnes.

"Možnost pracovat v energetice mě oslovila ze všech zvažovaných nabídek nejvíc. CE Group je mladá, dynamická společnost a svými zkušenostmi chci přispět k jejímu dalšímu rozvoji," uvedl Fischer.

"Jsem rád, že se Fischer stává mým kolegou"

Současná podoba uskupení CE Group se začala formovat v roce 2002 založením společnosti Česká energie. S postupující liberalizací trhu se záběr skupiny začal rozšiřovat. Do společnosti Česká plynárenská se soustředily velkoobchodní aktivity se zemním plynem. Úkolem společnosti České plynovody je příprava a realizace projektu Mozart. Nový plynovod by měl propojit českou a rakouskou plynárenskou soustavu.

"Podporoval jsem Jana Fischera v prezidentské volbě a jsem rád, že se teď stává mým kolegou. Vážím si jeho schopností i zásadových postojů a přeji mu mnoho úspěchů v nové práci," uvedl Dráb.

ČTĚTE TAKÉ

Někdejší šéf statistického úřadu a poté premiér úřednické vlády Fischer patřil původně k favoritům první přímé volby české hlavy státu. Svou kandidaturu oznámil ve velkém předstihu, odešel kvůli tomu z místa viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj a sestavil profesionální tým, který mu měl v prezidentském klání pomoci.

Soukromý Fischerův dluh

Náklady na jeho kampaň jsou odhadovány na 25 milionů korun, když na konci března odevzdával její vyúčtování do parlamentu, nebylo splaceno přes osm milionů. Na konci dubna bylo zřejmě nesplaceno okolo pěti milionů a lidé z jeho okolí novinářům tvrdili, že je to soukromý Fischerův dluh.

Prezident Miloš Zeman s prezidentem Rakouska Heinzem Fischerem

Fischer, který se profiloval jako "občanský" kandidát bez stranické podpory očekával, že v lednové volbě postoupí do druhého kola, kde se utká s pozdějším vítězem volby Milošem Zemanem. Stal se cílem ostré kampaně především z volebního tábora ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Právě ministr zahraničí nakonec nechal Fischera za sebou a stal se po Zemanovi druhým z dvojice postupujících.

CE Group pokračuje v průzkumných pracích na projektu superrychlého podzemního zásobníku zemního plynu v lokalitě uranového dolu Rožná na Vysočině. Jeho dokončení se předpokládá v horizontu pěti až šesti let.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER SKLADU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč