18. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

JANEČKA: Životní pojištění jinak

Pojištění (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojištění (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nějakou formu životního pojištění dnes vlastní většina z nás. Jde v zásadě o dlouhodobý produkt a zrušit či vypovědět pojistku předčasně bývá velmi nevýhodné.

Držitel pojistky inkasuje v takovém případě pouze zlomek vložené částky. Jinak je tomu ovšem v USA, kde se rozvinul sekundární trh s životním pojištěním označovaným jako Life Settlements.

Své pojistky prodávají zpravidla přestárlí lidé, kteří potřebují prostředky na krytí nákladné zdravotní péče. Na přelomu tisíciletí se životní pojistky prodaly již za několik miliard dolarů. Díky tomu vznikly fondy, které pojistky cíleně nakupují za účelem dlouhodobého zhodnocení.

ČTĚTE TAKÉ

Během předchozí dekády tyto fondy prokázaly solidní výkonnost v rozmezí 7–9 procent ročně a hlavně nezávislost na výkyvech kapitálových trhů. Nicméně ani tato investice není bez rizika. To nejvýznamnější představuje omezená likvidita. U těchto fondů je potřeba počítat s investičním horizontem přesahujícím 3 roky a výstupním poplatkem v případě předčasného prodeje. Rovněž dostupnost fondů na životní pojištění bývá omezená zpravidla minimální investicí v desítkách tisíc dolarů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz