Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Japonská ekonomika zažila rekordní propad. Šíření koronaviru oslabilo nejen export

Japonský jen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský jen. | foto: https://twitter.com/business

Tokio Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům šíření nového koronaviru rekordní propad. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok snížil o 27,8 procenta, což je nejhlubší propad od roku 1980, kdy se tato data začala v nynější podobě sledovat. Oznámila to v pondělí japonská vláda. Šíření koronaviru paralyzovalo export i spotřebu.

Ekonomové mají zato, že v nynějším čtvrtletí se japonské hospodářství zotaví jen mírně. Spotřebitelé si podle nich vzhledem k novým případům nákazy hlídají výdaje.

Analytici očekávali, že se HDP třetí největší ekonomiky světa ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok sníží o 27,2 procenta. Proti předchozím třem měsícům ekonomika klesla o 7,8 procenta. Hospodářství kleslo už třetí čtvrtletí za sebou.

Soukromá spotřeba, která se na růstu japonské ekonomiky podílí více než polovinou, se od dubna do června snížila o 8,2 procenta. Analytici prognózovali pokles o 7,1 procenta. Výrazně méně proti očekávání klesly kapitálové výdaje, a to o 1,5 procenta.

Vnější poptávka snížila hrubý domácí produkt o tři procentní body. Pandemie utlumila globální poptávku.

Očekáváný růst je od července do září

„Velký propad lze vysvětlit poklesem spotřeby a exportu,“ řekl agentuře Reuters ekonom Takeši Minami z organizace Norinchukin Research Institute. „Očekávám, že ve čtvrtletí od července do září se vrátí k růstu. Ovšem celosvětově je oživení všude mimo Čínu pomalé,“ dodal.

Tři čtvrtletí hospodářského propadu snížily velikost reálného HDP na 485 bilionů jenů (100 bilionů Kč), což je minimum od druhého kalendářního čtvrtletí roku 2011. 

Smazal se tak přínos ekonomického programu nazvaného Abenomics, který v roce 2012 zavedl premiér Šinzó Abe. Jeho hlavními body jsou uvolněná měnová politika, fiskální podpora prostřednictvím vládních výdajů a strukturální reformy.

I když propad HDP za letošní druhé čtvrtletí je slabší než ve Spojených státech, kde činil 32,9 procenta, je výrazně vyšší než 17,8 procenta z prvního čtvrtletí 2009. Tehdy se globální ekonomika ještě vzpamatovávala z dopadů kolapsu americké investiční banky Lehman Brothers a následné finanční krize.

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!