Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ekologická katastrofa v průzračných vodách u Mauricia. Z lodi japonské firmy uniklo již přes 1000 tun paliva

Tokio/Port Louis Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již uniklo více než 1000 tun paliva. Oznámila to podle agentury Kjódó japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines, která je provozovatelem plavidla. Dle britského serveru The Guardian vyslala svou pomoc Francie i Japonsko. Dle britského serveru BBC si lidé stříhají vlasy, aby odvrátili katastrofu.

Ministerský předseda ostrovního státu Pravind Jugnauth, který v pátek sdělil, že záchranářským týmům se podařilo prozatím podařilo zastavit únik, v neděli večer uvedl: „Praskliny se zvětšily, situace se zhoršuje.“ Navíc dle něj stále existuje šance, že by se loď mohla rozlomit na dvě části.

Mauricius v pátek vyhlásil stav ekologické nouze. Premiér Jugnauth uvedl, že ostrovní stát nemá prostředky k vyproštění uvázlého plavidla, a požádal o pomoc Francii, které patří sousední ostrov Réunion. Ta pomoc přislíbila a vyslala z Réunionu armádní plavidlo a vojenské letadlo.

Někteří lidé dále čistí ostrovní pláže. Jiní zase vyrábějí improvizované...
Plavidlo 25. července najelo na korálový útes v Indickém oceánu a jeho posádka...

„Hluboce se omlouváme za obrovské potíže, které jsme způsobili,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Akihiko Ono na tiskové konferenci v Tokiu. Dodal, že firma udělá „vše, co je v jejích silách, aby tuto záležitost vyřešila“. Podle agentury Reuters se na lodi stále nachází zhruba 2500 tun pohonných hmot. 

Japonsko v neděli upřesnilo velikost pomoci, kterou vyšle, a to sice šestičlenný expertní tým.

Plavidlo 25. července najelo na korálový útes v Indickém oceánu a jeho posádka byla evakuována. Z lodě pak začalo unikat palivo v důsledku praskliny v palivové nádrži. Policie se v neděli v rámci vyšetřování nalodila na japonskou firmou vlastněnou loď, aby zabavila lodní deník a černou skříňku.

Znečištěné pobřeží ostrova Mauricius. Mauricius je proslulý svým křišťálově...

Znečištěné pobřeží ostrova Mauricius. Mauricius je proslulý svým křišťálově průzračným mořem kolem pláží, které byly před propuknutím pandemie nemoci covid-19 velkým lákadlem pro turisty.

Fotografie od místních médií ukazují dobrovolníky, kteří sbírají slámu z polí a plní s ní pytle, aby vytvořili barikády před šířící se černou skvrnou. Jiní zase vyrábějí improvizované bariéry z punčoch naplněných vlasy, které si ostříhali, aby se alespoň nějakým způsobem přidali k hromadnému úsilí odvrátit ekologickou katastrofu. Vlasy totiž podle odborníků velmi dobře vstřebávají olejovité látky. Někteří lidé dále čistí ostrovní pláže.

Mauricius je proslulý svým křišťálově průzračným mořem kolem pláží, které byly před propuknutím pandemie nemoci covid-19 velkým lákadlem pro turisty. V jeho vodách žije široká škála ryb a patří mezi vývozce tuňáků.

,

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!