Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Druhá vlna covidu opět umrtvila cestovní ruch. Finanční následky zasáhnou i běžné Čechy

„Nikdo sem nechodí, a dokud se lidé nebudou mít kde najíst a vyspat, tak ani... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Nikdo sem nechodí, a dokud se lidé nebudou mít kde najíst a vyspat, tak ani... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Většině podniků se sice jarní drastická opatření podařilo přečkat, po lehkém letním oživení ale na podzim dostávají turisticky exponované lokality druhou ránu. Přestože vládní opatření už podniky závislé na turistickém ruchu přímo neohrožují, stav je kritický. Jen v Praze nejspíš dočasně zavře polovina hotelů.

Po částečném probuzení, kdy se během léta začal život v Evropě po jarním zastavení vracet takřka k normálu, se zdálo, že je vyhráno. Na Ruzyni se vrátil zhruba třetinový letecký provoz, lidé mohli cestovat a podnikatelé vítali návštěvníky s otevřenou náručí - to vše ve stínu covidu, který zatím pozvolně nabíral na síle.

Hned v září se totiž ohlásila studená fronta, která kromě počasí prudce zchladila také optimismus podnikatelů v turisticky exponovaných lokalitách. Hlavní sezóna pro Českou republiku skončila v okamžiku, kdy se začala objevovat na seznamech rizikových zemí. „Bohužel se nenaplnila očekávání, že cestování nabere po prázdninách na obrátkách. Aktuálně je omezen cestovní ruch s většinou zemí,“ potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí agentury Czech Tourism Ivana Vejvodová.

Zámecké schody jsou běžně jedním z nejrušnějším míst v Praze, v současné době...
Restaurace ztratily většinu své klienteli.

A turismus v Česku, jenž během léta kromě domácích cestovatelů oživovali především Němci, Slováci a Rakušané, znovu klesl k bodu mrazu. Vyhlídky do dalších měsíců navíc nejsou o nic přívětivější. „Cestovní ruch padl téměř k nule, hotely jsou opět prázdné. Výhledová obsazenost do konce roku je někde mezi 6 až 10 procenty,“ sdělil serveru Lidovky.cz prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Ale i přes lehké prázdninové probuzení s podobně tragickým scénářem hoteliéři počítají - téměř polovina hotelů v Praze uvažuje, že dočasně zavře. V ostatních regionech pak plánuje uzavření do konce roku zhruba třetina hoteliérů. Dalších deset procent hotelů navíc od března vůbec neotevřelo. Češi podle Stárka zahraniční klientelu nenahradí.

Podle dostupných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se letos ve druhém čtvrtletí propadl celkový počet hostů v ubytovacích zařízeních meziročně o 83 procent. To pro představu znamená, že zatímco ve druhém čtvrtletí několika posledních let se v českých hotelech ubytovalo okolo 2,6 milionu zahraničních návštěvníků, letos jejich lůžka využilo pouze 114 tisíc hostů z ciziny.

Rekonvalescence odvětví bude podle Stárka velmi pomalá. Na čísla z loňska se hotely pravděpodobně nedostanou dříve než v roce 2023. O podporu v rámci programu COVID ubytování do úterý zažádalo téměř 2 900 podnikatelů v objemu zhruba 1,6 miliardy korun. Nedostatek turistů si také v České republice vyžádal stovky pracovních míst.

Klíčový letecký provoz

Zásadní pro resuscitaci cestovního ruchu podle Stárka bude obnovování leteckých spojů z Prahou – i provoz na letišti Václava Havla ale na podzim znovu upadá a jednotlivé aerolinky ruší nedávno obnovené spoje. „Situace se v tomto ohledu velmi rychle mění, postupy aerolinek vycházejí z reálné poptávky na trhu,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Letiště Praha Roman Pacvoň. Podle něj je problémem především nejednotný postup států při stanovování podmínek pro cestování.

Na Ruzyni se neohřál ani dosud nejvzdálenější z obnovených letů Praha–Soul s Korean Air. Také na spojení s USA si Praha počká nejméně do jara příštího roku. I proto se z Česka téměř vytratili turisté ze Spojených států a Asie. Výrazně letos ubyli ale také návštěvníci z Ruska a Velké Británie.

Úpadek turistů už zanechává první stopy, které mimo podnikatelů zaznamenají i běžní občané. Kvůli nedostatku zahraničních turistů a následným ztrátám třeba magistrát hl. m. Prahy plánuje zdražení městské hromadné dopravy (MHD). Za roční kupon by si pak od první poloviny příštího roku mohli cestující připlatit až 730 korun, jednorázové jízdné se zdraží o 8 korun.

Zdražení infrastrukturních služeb pro dopravce v důsledku koronavirové krize oznámilo také Letiště Praha. Cena jedné letenky může v příštím roce stoupnout zhruba o 80 korun. 

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!