11. března 2018 15:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jaroslav Strnad: Muž, který vybudoval z Czechoslovak Group, významný průmyslový holding

Excalibur International  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Excalibur International | foto: CZECHOSLOVAK GROUP

PRAHA Základem Strnadova podnikání je průmyslový a zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG), který se v minulosti jmenoval Excalibur Group (název změnil v lednu 2016).

Portfolio českých a slovenských firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby. Uchází se o významné české armádní zakázky a vyváží zbraně třeba do Iráku.

- Holding CSG zastřešuje 22 výrobních a obchodních společností, prostřednictvím Strnadova podílu je s ním propojen i výrobce nákladních automobilů Tatra Truck. Do CSG patří například společnosti AVIA Motors, DAKO-CZ, ELTON hodinářská, JOB AIR Technic, KARBOX, MSM Group, ZTS Metalurg, Tatra Defence Vehicle či obchodník s vojenským materiálem Excalibur Army.

- Podniky holdingu zaměstnávaly loni v Česku a na Slovensku více než 6000 lidí, holding při tržbách 20 miliard korun vykázal provozní zisk před odpisy EBITDA okolo dvou miliard korun.

- CSG je jedním z nejaktivnějších českých investorů. Loni například slovenská větev holdingu, skupina MSM Group, vstoupila do srbského strojírenského podniku IMK 14. Oktobar a v rámci holdingu byla po několika letech obnovena výroba lehkých nákladních vozidel v automobilce Avia.

- V roce 2016 CSG ovládl letecké opravárny Job Air Technic z Mošnova u Ostravy a Dubnický metalurgický kombinát, od indické firmy Ashok Leyland koupil automobilku Avia a získal většinový podíl ve firmě Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která vyrábí hodinky značky Prim.

- Loni CSG koupil výrobce letištních radarů Eldis Pardubice či dodavatele softwaru pro řízení letového provozu CS Soft.

Strnad: - Majitelem CSG je podnikatel Jaroslav Strnad, který se narodil 10. června 1972 v Chrudimi. Podnikat začínal začátkem 90. let jako obchodník s kovovým šrotem, později přidal obchod s vyřazenou vojenskou technikou a dalšími armádními přebytky.

- V roce 2013 získal spolu s Reném Materou společnost Tatra, kterou koupili v dražbě, kam se dostala kvůli dluhům. Prodělečná automobilka od té doby postupně navyšuje výrobu i zisk, v roce 2016 to bylo 420 milionů.

- Od roku 2016 Strnad vlastní strojírenskou společnost Kovosvit MAS, která není součástí CSG, stejně jako pardubického výrobce radarů Retia.

- Loni ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se společností Tatra Defence Vehicle ze skupiny CSG na opravy obrněných transportérů Pandur za 1,1 miliardy korun. Tatra Defence Vehicle se také zabývá vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky Tatra a se společností Tatra Trucks spolupracuje na výrobě obrněných vozidel typu Titus.

- Letos koncem ledna odešel Jaroslav Strnad z vedení firmy CGS a svůj podíl převedl na pětadvacetiletého syna Michala, který už od října 2015 zastával ve firmě funkci předsedy představenstva a generálního ředitele.

- Loni během volební kampaně před prezidentskými volbami darovala firma DAKO-CZ, která patří do Strnadova holdingu CSG, prezidentu Miloši Zemanovi dar dva miliony korun.

- Strnadova firma SPV VTK byla do obchodního rejstříku zapsaná loni v prosinci.

- Firmy ze skupiny Czechoslovak Group se v minulosti dostaly do povědomí veřejnosti kvůli obžalobě za údajné skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích. Soud nakonec pět osob i firmy Excalibur Army a Real Trade Praha zprostil obžaloby.

ČTK

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na Lidovky.cz