Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jaroslav Strnad: Muž, který vybudoval z Czechoslovak Group, významný průmyslový holding

Excalibur International  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Excalibur International | foto: CZECHOSLOVAK GROUP

PRAHA Základem Strnadova podnikání je průmyslový a zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG), který se v minulosti jmenoval Excalibur Group (název změnil v lednu 2016).

Portfolio českých a slovenských firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby. Uchází se o významné české armádní zakázky a vyváží zbraně třeba do Iráku.

- Holding CSG zastřešuje 22 výrobních a obchodních společností, prostřednictvím Strnadova podílu je s ním propojen i výrobce nákladních automobilů Tatra Truck. Do CSG patří například společnosti AVIA Motors, DAKO-CZ, ELTON hodinářská, JOB AIR Technic, KARBOX, MSM Group, ZTS Metalurg, Tatra Defence Vehicle či obchodník s vojenským materiálem Excalibur Army.

- Podniky holdingu zaměstnávaly loni v Česku a na Slovensku více než 6000 lidí, holding při tržbách 20 miliard korun vykázal provozní zisk před odpisy EBITDA okolo dvou miliard korun.

- CSG je jedním z nejaktivnějších českých investorů. Loni například slovenská větev holdingu, skupina MSM Group, vstoupila do srbského strojírenského podniku IMK 14. Oktobar a v rámci holdingu byla po několika letech obnovena výroba lehkých nákladních vozidel v automobilce Avia.

- V roce 2016 CSG ovládl letecké opravárny Job Air Technic z Mošnova u Ostravy a Dubnický metalurgický kombinát, od indické firmy Ashok Leyland koupil automobilku Avia a získal většinový podíl ve firmě Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která vyrábí hodinky značky Prim.

- Loni CSG koupil výrobce letištních radarů Eldis Pardubice či dodavatele softwaru pro řízení letového provozu CS Soft.

Strnad: - Majitelem CSG je podnikatel Jaroslav Strnad, který se narodil 10. června 1972 v Chrudimi. Podnikat začínal začátkem 90. let jako obchodník s kovovým šrotem, později přidal obchod s vyřazenou vojenskou technikou a dalšími armádními přebytky.

- V roce 2013 získal spolu s Reném Materou společnost Tatra, kterou koupili v dražbě, kam se dostala kvůli dluhům. Prodělečná automobilka od té doby postupně navyšuje výrobu i zisk, v roce 2016 to bylo 420 milionů.

- Od roku 2016 Strnad vlastní strojírenskou společnost Kovosvit MAS, která není součástí CSG, stejně jako pardubického výrobce radarů Retia.

- Loni ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se společností Tatra Defence Vehicle ze skupiny CSG na opravy obrněných transportérů Pandur za 1,1 miliardy korun. Tatra Defence Vehicle se také zabývá vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky Tatra a se společností Tatra Trucks spolupracuje na výrobě obrněných vozidel typu Titus.

- Letos koncem ledna odešel Jaroslav Strnad z vedení firmy CGS a svůj podíl převedl na pětadvacetiletého syna Michala, který už od října 2015 zastával ve firmě funkci předsedy představenstva a generálního ředitele.

- Loni během volební kampaně před prezidentskými volbami darovala firma DAKO-CZ, která patří do Strnadova holdingu CSG, prezidentu Miloši Zemanovi dar dva miliony korun.

- Strnadova firma SPV VTK byla do obchodního rejstříku zapsaná loni v prosinci.

- Firmy ze skupiny Czechoslovak Group se v minulosti dostaly do povědomí veřejnosti kvůli obžalobě za údajné skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích. Soud nakonec pět osob i firmy Excalibur Army a Real Trade Praha zprostil obžaloby.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...