Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kdepak Abramovič. Nejbohatším Rusem se stal ocelář Mordašov, dal na Putina

Nejbohatší Rus Alexej Mordašov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejbohatší Rus Alexej Mordašov | foto: BloombergLidovky.cz

MOSKVA Majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič je možná nejznámějším ruským miliardářem, ale rozhodně ne tím nejbohatším. Tím byl dosud Vladimir Potanin, který je většinovým vlastníkem metalurgického a těžebního gigantu Interros. O svůj titul „nejbohatšího Rusa“ teď ale přišel.

Na první příčce podle indexu miliardářů, který zpracovává agentura Bloomberg, vystřídal Potanina Alexej Mordašov, oligarcha a většinový vlastník ocelárenského gigantu – společnosti Severstal.

Mordašov společnost Severstal, která je primárním zdrojem jeho jmění, devatenáct let aktivně řídil. V loňském roce na svůj post výkonného ředitele rezignoval a zůstal jen v pozici většinového akcionáře společnosti.

Na začátku roku 2015 se měl podle časopisu Forbes Alexej Mordašov setkat s Vladimirem Putinem, kterému údajně slíbil, že se vyhne investicím, jež ruský prezident nepovažuje ze „moudré“.

Následně prodal všechna aktiva, která měla společnost Severstal ve Spojených státech, a začal se soustřeďovat především na Rusko. Ještě jedna věc. Mordašov byl jedním z mála ruských miliardářů, jejichž majetek se zhodnotil během ukrajinské krize, kdy se mnozí ruští politici, podnikatelé a firmy dostali na sankční seznam Západu.

NEJBOHATŠÍ RUSOVÉ

  • Alexej Mordašov15,6 miliardy dolarů. Společnost Severstal – metalurgie, energetika.
  • Vladimir Potanin – 15,5 miliardy dolarů. Společnosti: Interros, Norilsk Nickel – metalurgie, těžba.
  • Leonid Michelson – 15 miliard dolarů. Společnost Novatek – plynárenství.
  • Viktor Vekselberg – 14,3 miliardy dolarů. Společnosti: ZAO Renova, Rusal – metalurgie, energetika.
  • Michail Fridman –12,8 miliardy dolarů. Společnost Alfa Group – finančnictví, telekomunikace a bankovnictví.

Zdroj: Bloomberg

I sázka na Rusko zatím vychází. Zatímco hodnota Mordašovova jmění koncem října vzrostla o 126 milionů dolarů a dosáhla tak celkem 15,6 miliardy dolarů, majetek Vladimira Potanina se naopak propadl o 70 milionů dolarů na 15,5 miliardy. Mordašov tak mezi nejbohatšími lidmi světa zaujal 49. místo a Potanin je o dvě místa pod ním.

Za výměnou na prvních příčkách mezi ruskými miliardáři stojí především vývoj na trzích. Zatímco akcie Severstalu v posledních 12 měsících posílily o 18 procent, akcie společnosti Norilsk Nickel, která se zabývá těžbou a zpracováním niklu a palladia, naopak ztratily a propadly se o tři procenta. Potanin v ní má 30procentní podíl.

Mordašov svou kariéru zahájil v roce 1988, kdy nastoupil jako ekonom do oceláren Cherepovec. Z těch po privatizaci vznikl právě Severstal. V roce 1992, krátce předtím, než byla společnost privatizována, v ní Mordašov obsadil post finančního ředitele. Převod firmy do soukromých rukou měl přímo na starost.

Rozhodl se využít příležitosti, založil fond a část jejích akcií koupil. Později se mu povedlo postupně získat největší podíl v Severstalu av roce 1996 se stal jeho generálním ředitelem. Společnost v Rusku podniká především v oblastech, jako je metalurgie a energetika, a rovněž se zabývá důlní těžbou. Je největším těžařem koksovatelného uhlí v zemi.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!