3. srpna 2016 3:16 Lidovky.cz > Relax > Design

Jak se žije boháčům? Fotografka mapuje život v marnivosti

Tina Barney patří do rodiny, která založila významnou finanční instituci Lehman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tina Barney patří do rodiny, která založila významnou finanční instituci Lehman... | foto: tinabarney.com

Služky, exkluzivní oblečení a umělecká díla. To jsou jen střípky na pozadí života boháčů. Právě všednodennost „vrchních deseti tisíc“ se během čtyř dekád pokusila zachytit americká fotografka Tina Barney.

Ne každý by se nechal fotit v soukromí domova, navíc pokud disponuje větším majetkem. Jenže Barney má to štěstí, že je těmito lidmi obklopena. Na snímcích z každodenní rutiny majetných vychází zejména ze své rodiny a nejbližších přátel. Za několik desetiletí se jí tak podařilo nahlédnout pod pokličku boháčů především z New Yorku a Anglie, vznikla tak ceněná sociální sonda.

Tina Barney patří do rodiny, která založila významnou finanční instituci Lehman...
Tina Barney patří do rodiny, která založila významnou finanční instituci Lehman...

Sérii snímků započala ji v roce 1975, velkoformátové snímky nejčastěji čtvercové, působí intimně a připomínají téměř rodinné album. Její styl je srovnáván k Manetovi ve fotografii. Její objekty často postrádají emoce, nepózují, zato nabízí téměř jedinečnou výpověď doby a místa.

Proč se boháči nechali fotit? Barney patří do klanu Lehmanů, tedy prominentní rodiny, která stála u zrodu Lehman Brothers. Jedné z největších finančních institucí v USA. K fotografii ji pak přivedl její dědeček.

tohTomáš Holý

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.