4. srpna 2016 7:07 Lidovky.cz > Relax > Design

Jediný kubistický hřbitov na světě je v Ďáblicích, opravit zeď stojí milióny

Unikátní kubistickou zeď hřbitova v pražských Ďáblicích čeká oprava. Práce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikátní kubistickou zeď hřbitova v pražských Ďáblicích čeká oprava. Práce... | foto: ČTK

Unikátní kubistickou zeď hřbitova v Ďáblicích čeká oprava. Práce začnou v srpnu a potrvají do října. Vyjdou na 19,3 milionu korun. V rozhovoru to řekl ředitel správy pražských hřbitovů Martin Červený. Ďáblický hřbitov je druhý největší hřbitov v Praze a podle Červeného jediný kubistický hřbitov na světě.

Obvodová zeď je narušena trhlinami, do kterých zatéká, a působením vody a mrazu podléhá konstrukce zkáze. Náletová vegetace navíc narušuje statiku. Zeď dosud nebyla nikdy opravována.

„U robustní železobetonové zdi byla v minulosti potřeba opravy podceňována, protože se pravděpodobně zdálo, že beton vydrží věčně,“ uvedl Červený. „Při dalším odkladu by ovšem hrozilo bezprostřední ohrožení této architektonické perly,“ doplnil.

Unikátní kubistickou zeď hřbitova v pražských Ďáblicích čeká oprava. Práce...
Unikátní kubistickou zeď hřbitova v pražských Ďáblicích čeká oprava. Práce...

Hřbitov je nemovitou kulturní památkou. Část pohřebiště s šachtovými hroby obětí komunismu možná ministerstvo kultury prohlásí národní kulturní památkou. Naposledy se o hřbitově mluvilo v roce 2014 v souvislosti s exhumací pátera Josefa Toufara, který se stal obětí komunistického pronásledování katolické církve v někdejším Československu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!