Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jediný kubistický hřbitov na světě je v Ďáblicích, opravit zeď stojí milióny

Design

  7:07
Unikátní kubistickou zeď hřbitova v Ďáblicích čeká oprava. Práce začnou v srpnu a potrvají do října. Vyjdou na 19,3 milionu korun. V rozhovoru to řekl ředitel správy pražských hřbitovů Martin Červený. Ďáblický hřbitov je druhý největší hřbitov v Praze a podle Červeného jediný kubistický hřbitov na světě.

Unikátní kubistickou zeď hřbitova v pražských Ďáblicích čeká oprava. Práce začnou v srpnu a potrvají do října. Vyjdou na 19,3 milionu korun. foto: ČTK

Obvodová zeď je narušena trhlinami, do kterých zatéká, a působením vody a mrazu podléhá konstrukce zkáze. Náletová vegetace navíc narušuje statiku. Zeď dosud nebyla nikdy opravována.

„U robustní železobetonové zdi byla v minulosti potřeba opravy podceňována, protože se pravděpodobně zdálo, že beton vydrží věčně,“ uvedl Červený. „Při dalším odkladu by ovšem hrozilo bezprostřední ohrožení této architektonické perly,“ doplnil.

Unikátní kubistickou zeď hřbitova v pražských Ďáblicích čeká oprava. Práce...
Unikátní kubistickou zeď hřbitova v pražských Ďáblicích čeká oprava. Práce...

Hřbitov je nemovitou kulturní památkou. Část pohřebiště s šachtovými hroby obětí komunismu možná ministerstvo kultury prohlásí národní kulturní památkou. Naposledy se o hřbitově mluvilo v roce 2014 v souvislosti s exhumací pátera Josefa Toufara, který se stal obětí komunistického pronásledování katolické církve v někdejším Československu.

Autor: