31. července 2016 7:38 Lidovky.cz > Relax > Design

Šperk i oblečení s příběhem, designéři se v Praze sjednocují v dílnách

„Showroom s názvem Koncept Story představuje práci deseti tvůrců a jeho ambice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Showroom s názvem Koncept Story představuje práci deseti tvůrců a jeho ambice... | foto: Koncept Story

V Praze vznikají kreativní díly a showroomy v jednom. Sdílené prostory několika designérů, kteří na místě nejen pracují, ale jsou rovněž i obchodníky, se staly novým trendem. Nahlédnout pod pokličku šperkařů či módních návrhářů mohou návštěvníci na několika místech. Snaží se tak odvyprávět příběh českého designu.

Příkladem může být holešovický showroom Koncept Story, který má příběhy přímo i v názvu. Kromě stálých tvůrců projekt pravidelně představuje i hostující designéry. Jedná se centrum současného designu a užitého umění, jak přiblížil a tento projekt jeho autorka Eliška Lhotská: „Showroom s názvem Koncept Story představuje práci deseti tvůrců a jeho ambice jsou stát se jakýmsi inkubátorem, líhní nové generace českých designérů, kteří mají potenciál dlouhodobého úspěšného růstu. Jde o sdílený showroom, kde se můžete setkat s designéry přímo, svůj design totiž nejen navrhují, ale i sami prodávají.“

Kromě stálých tvůrců se každé tři měsíce ukáží hosté. Během tohoto léta jde o tři designérky, jejich práce vytváří futuristickou náladu. Konkrétně jde o šperkařku Danu Bezděkovou. Šperk v jejím podání s velkorysostí přesahuje zavedené hranice tohoto média, mnohdy reaguje na své okolí i na pohyby těla svého nositele, někdy hraje, někdy studí, někdy dokonce hřeje.

„Showroom s názvem Koncept Story představuje práci deseti tvůrců a jeho ambice...
„Showroom s názvem Koncept Story představuje práci desíti tvůrců a jeho ambice...

Lucie Erban Marešová, která se v rámci svého labelu LEM poslední dobou soustřední převážně na módní tvorbu inspirovanou odlesky a zrcadlením. Práce absolventky ateliéru Skla VŠUP Kristýny Markvartové představuje značku KRIKRI, která balancuje na hranici mezi volným a užitým uměním, kdy je každý funkční produkt inspirován určitým příběhem.

Koho a co najdete pravidleně v Koncept Story:

Na Řezáčově náměstí se od října loňského roku můžete ve sdíleném showroomu potkat se šperkařkou Eliškou Lhotskou, Martinou Skalickou a Alžbětou Straussovou neboli novou módní značkou Oneday, Ondřejem Vicenou a jeho projektem Optiqa, Petrou Pitelkovou tvořící pod módním labelem Petiteé, designérkou Kristýnou Malovanou ze studia Morphe, šperkařkou Nastassiou Aleinikavou, produktovou designérkou Kristýnou Pleskovou, textilní a oděvní designérkou Annou Leschinger, designérkami interiérových doplňků Durch Duo Danou Elsterovou a Anežkou Podzemskou nebo ilustrátorkou Mariou Makeevou.

Tak jako Koncept Story, obdobně je pojatý i obchod nazvaný prostě Showroom v Klimentské ulici. I tam se nachází šperkaři jako Klára Šípková, Jara design, či oděvní značka košil Soolista a další.

Nejnovější projekt chystá v domě na Smětanově nábřeží, kde před několika let explodoval plyn. Tamní sdílené dílny a obchod s designem se otevře během letošního podzimu a název ponese Smetanaq.

tohTomáš Holý

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.