6. listopadu 2014 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečekaně úspěšná Komerční banka. Letos vydělala skoro 10 miliard

Komerční banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zatímco tuzemská bankovní jednička Česká spořitelna ohlásila minulý týden pokles zisku, její konkurence z Komerční banky přišla ve čtvrtek s opačným trendem. Za prvních devět měsíců roku vydělala společnost v Česku bezmála deset miliard korun.

Výsledky Komerční banky jdou proti očekávání analytiků, kteří počítali spíš s poklesem její finanční kondice.

„S čistým čtvrtletním ziskem 3,268 miliardy korun překonala očekávání trhu a zvláště potěšující je skutečnost, že dosáhla meziročního zvýšení čistého zisku, když se všeobecně počítalo s poklesem,“ komentoval výsledky analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

ČTĚTE TAKÉ:

Komerční banka si pomohla zejména nízkými náklady na tvorbu rezerv a opravných položek na špatné úvěry.

Podle analytika Hlinomaze to značí, že banka se cítí bezpečně ohledně kvality poskytnutých úvěrů, což je v souladu s velmi dobrým kapitálovým vybavením banky a s úvahami o zvýšení dividendy.

Komerční bance vzrostl čistý zisk připadající akcionářům za tři čtvrtletí meziročně o procento na 9,7 miliardy Kč.

„I v letních měsících pokračoval růst českého hospodářství, a je dobrá šance, že pozitivní ekonomický trend bude pokračovat, přestože vnímáme rizika hospodářského zpomalení v eurozóně a z vývoje na Ukrajině,“ komentoval výsledky generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac’h.

Firmy se nebojí půjček

Podniky podle něj mají chuť investovat a financovat svůj růst pomocí úvěrů, zatímco občané zůstávají spíše opatrní. V následujícím období chce banka investovat do rozvoje dostupnosti a spolehlivosti služeb.

Vklady klientů stouply za devět měsíců meziročně o dvanáct procent na 662,8 miliardy korun. Výše úvěrů poskytnutých zákazníkům se zvýšila o čtyři procenta na téměř 495 miliard korun.

Konsolidované výnosy celé skupiny KB klesly o 1,8 procenta na 22,9 miliardy korun. I přes pokračující pokles úrokových sazeb vzrostly bance úrokové výnosy téměř o procento. Výnosy z poplatků a provizí klesly o pět procent v důsledku rostoucího počtu klientů využívajících věrnostní program.

Většinovým vlastníkem KB je francouzská Société Générale. Na pražské burze se ve středu akcie banky obchodovaly okolo 4690 korun za akcii.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz