6. listopadu 2014 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečekaně úspěšná Komerční banka. Letos vydělala skoro 10 miliard

Komerční banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komerční banka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zatímco tuzemská bankovní jednička Česká spořitelna ohlásila minulý týden pokles zisku, její konkurence z Komerční banky přišla ve čtvrtek s opačným trendem. Za prvních devět měsíců roku vydělala společnost v Česku bezmála deset miliard korun.

Výsledky Komerční banky jdou proti očekávání analytiků, kteří počítali spíš s poklesem její finanční kondice.

„S čistým čtvrtletním ziskem 3,268 miliardy korun překonala očekávání trhu a zvláště potěšující je skutečnost, že dosáhla meziročního zvýšení čistého zisku, když se všeobecně počítalo s poklesem,“ komentoval výsledky analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

ČTĚTE TAKÉ:

Komerční banka si pomohla zejména nízkými náklady na tvorbu rezerv a opravných položek na špatné úvěry.

Podle analytika Hlinomaze to značí, že banka se cítí bezpečně ohledně kvality poskytnutých úvěrů, což je v souladu s velmi dobrým kapitálovým vybavením banky a s úvahami o zvýšení dividendy.

Komerční bance vzrostl čistý zisk připadající akcionářům za tři čtvrtletí meziročně o procento na 9,7 miliardy Kč.

„I v letních měsících pokračoval růst českého hospodářství, a je dobrá šance, že pozitivní ekonomický trend bude pokračovat, přestože vnímáme rizika hospodářského zpomalení v eurozóně a z vývoje na Ukrajině,“ komentoval výsledky generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac’h.

Firmy se nebojí půjček

Podniky podle něj mají chuť investovat a financovat svůj růst pomocí úvěrů, zatímco občané zůstávají spíše opatrní. V následujícím období chce banka investovat do rozvoje dostupnosti a spolehlivosti služeb.

Vklady klientů stouply za devět měsíců meziročně o dvanáct procent na 662,8 miliardy korun. Výše úvěrů poskytnutých zákazníkům se zvýšila o čtyři procenta na téměř 495 miliard korun.

Konsolidované výnosy celé skupiny KB klesly o 1,8 procenta na 22,9 miliardy korun. I přes pokračující pokles úrokových sazeb vzrostly bance úrokové výnosy téměř o procento. Výnosy z poplatků a provizí klesly o pět procent v důsledku rostoucího počtu klientů využívajících věrnostní program.

Většinovým vlastníkem KB je francouzská Société Générale. Na pražské burze se ve středu akcie banky obchodovaly okolo 4690 korun za akcii.

Lidovky.cz, ČTK