14. dubna 2014 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Korejská pojišťovna žaluje tabákové firmy. V zájmu budoucnosti národa

Asijská lékařka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijská lékařka. | foto: Shutterstock

SOUL Jihokorejská státní zdravotní pojišťovna zažalovala tři tabákové společnosti kvůli nákladům na léčení nemocí spojených s kouřením. V počáteční fázi chce od podniků získat odškodné 53,7 miliardy wonů, tedy v přepočtu zhruba miliardu korun.

Žaloba se týká jihokorejských divizí firem Philip Morris a British American Tobacco i jihokorejské společnosti KT&G, která má vedoucí postavení na místním trhu.

Divize Philip Morris a British American Tobacco mají na na jihokorejském trhu s tabákem dohromady zhruba třetinový podíl, zatímco KT&G kontroluje přes 60 procent trhu, píše agentura Reuters.

Státní pojišťovna upozorňuje, že na léčbu nemocí spojených s kouřením ročně vynakládá přes 1,6 miliardy dolarů (317 miliard korun). "Kouření je vážným problémem, a to zejména pro mládež a ženy," uvedla pojišťovna.

"V zájmu budoucnosti našeho národa a udržitelnosti systému zdravotního pojištění budeme při této žalobě postupovat s velkým odhodláním," dodala.

Jihokorejská vláda v roce 2012 připravila novou regulaci namířenou proti kouření. V rámci nových pravidel bude například od příštího roku platit zákaz kouření v restauracích. V Jižní Koreji podle odhadů kouří zhruba čtvrtina dospělé populace, napsal server BBC.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!