Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakovina plic. Před 50 lety vyšla první studie o následcích kouření

Zdraví

  16:50
NEW YORK - Američtí lékaři před rovnými padesáti lety, 11. ledna roku 1964, zveřejnili první studii spojující zlozvyk kouření s rakovinou plic. Čtyřsetstránkový dokument tehdy vyvolal senzaci a odstartoval kampaň, která Spojené státy jako tabákovou velmoc změnila k nepoznání, napsala agentura AFP.
Kuřák - ilustrační foto

Kuřák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zatímco před 50 lety v USA kouřilo 42 procent obyvatel, dnes jen 18 procent. Spotřeba tabáku klesla o 70 procent.

Protikuřáckou kampaň dnes experti označují za nejúspěšnější program na ochranu veřejného zdraví v dějinách USA. Během 50 let zachránila život osmi milionům lidí. Jen v letech 2005 až 2009 se počet nově zjištěných případů rakoviny plic v USA snížil o 2,5 procenta u mužů a o 1,9 procenta u žen. Kampaň proti kouření snížila i výskyt kardiovaskulárních chorob - mezi lety 1980 a 2000 například o 12 procent.

Varování zdravotníků

Lékařská studie z roku 1964 zmobilizovala americké veřejné míněni i vládu. Kongres hned v následujícím roce uložil tabákovým firmám, aby na obalech cigaret otiskly varování zdravotníků. Od roku 1967 měly rozhlasové a televizní stanice povinnost vysílat protikuřácké reklamy, zákaz propagace tabákových výrobků v USA platí od roku 1971. Na veřejných místech úřady postupně zakazovaly kouření v 70. letech.

Od roku 2000 je zakázáno kouřit na všech domácích i zahraničních linkách amerických leteckých společností. Třicet amerických států a stovky měst a okresů zakázaly kouření v restauracích a barech. Za posledních 50 let se prudce zvyšovalo zdanění tabákových výrobků.

Cigarety (ilustrační foto)

Výrobci se zároveň stali terčem mnoha žalob. Nejznámější z nich byla kauza, v níž 40 amerických států žádalo kompenzaci nákladů na léčbu nemocí způsobených tabákem. Výsledkem byl kompromis z roku 1998, kdy tabákové firmy vyplatily kompenzaci 200 miliard dolarů (čtyři biliony korun v dnešním kurzu) a omezily reklamu směrovanou na mladou generaci.

Přes všechna tato opatření dnes v USA kouří 44 milionů lidí a ročně na následky kouření umírá 443.000 z nich. Celosvětově je podle Světové zdravotnické organizace kouření odpovědné za smrt 5,7 milionu lidí ročně.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat