Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kožený: Peníze z prodeje chaty v Aspenu nemám

Viktor Kožený na Bahamách na snímku z roku 2003 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Kožený na Bahamách na snímku z roku 2003 | foto: Lidové noviny

NEW YORK Kontroverzní finančník českého původu Viktor Kožený podle obhajoby nemá nic společného s 22 miliony dolarů (asi 431 milionů korun) z prodeje luxusní horské chaty v Aspenu ve státě Colorado, jichž se u newyorského soudu domáhá Harvardský průmyslový holding (HPH).

Vyplývá to z informací, které soudu předložili obhájci bývalého majitele chaty, jímž je prostřednictvím společnosti Landlocked Shipping Company Koženého matka Jitka Chvatíková. HPH ale ve svém podání k newyorskému soudu označuje takové tvrzení za podvodné.

ČTĚTE TAKÉ:

Obhajoba nicméně uvádí, že chata i prostředky z jejího prodeje byly vždy výhradně jejím majetkem. Koženého matka si ji prý koupila v roce 1997 za 19,75 milionu dolarů. V roce 2005 pak nemovitost našla nového kupce za 22 milionů dolarů, jež pak nechala zadržet americká justice kvůli podezření, že se finančník dopustil podvodu a korupce při pokusu o privatizaci ropy v Ázerbájdžánu.

Američané letos na konci března definitivně neuspěli se žádostí o vydání Koženého z Baham. Mimo jiné to znamenalo, že by tamní soud musel uvolnit zadržené peníze. Spojené státy proto informovaly české úřady, že mohou na peníze vznést nárok. Prostředků se pak začal domáhat likvidátor Harvardského průmyslového holdingu Zdeněk Častorál zastupující poškozené akcionáře Koženého privatizačních fondů.

Newyorský soud pak vydal počátkem června dočasný příkaz, který znemožňuje s penězi disponovat. Soudní jednání v případu by se mělo uskutečnit koncem září. Obhájci Koženého matky po soudu podle předložených dokumentů nyní požadují, aby HPH složil 1,25 milionu dolarů jako náhradu nákladů a škod, které by společnosti Landlocked Shipping mohly vyvstat, pokud holding ve sporu neuspěje.

Firma se podobnými argumenty jako proti HPH hájila již v minulosti proti americkým úřadům. Ty ale naopak tvrdili, že mají dostatek důkazů o tom, že Kožený vystupoval před jinými lidmi jako majitel nemovitosti. Na finančníka podle nich byly napsány i účty na vodu a energie do chaty. Společnost Landlocked Shipping je pak založená stejným způsobem a u stejné firmy jako i jiné tehdejší Koženého firmy, uváděly americké úřady. Soud ale jejich nárok na peníze z prodeje chaty nakonec v roce 2010 zamítl z procedurálních důvodů.

Kožený na Bahamách žije od roku 1995. Jeho případem se zabývají i české soudy. Pražský městský soud nad ním v roce 2010 vynesl nepravomocný rozsudek. Spolu se svým kolegou Borisem Vostrým podle něj Kožený v letech 1995 a 1996 převáděl majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili HPH, který následně skončil v likvidaci.

Způsobili prý škodu 16 miliard korun. Ke kauze Koženého a Vostrého se české soudy znovu vrátí letos na podzim. Advokáti obou obžalovaných mužů se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu odvolali. Vostrý je také stíhán jako uprchlý.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!