20. února 2009 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize srazila na kolena Saab

Logo automobilky SAAB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo automobilky SAAB | foto: ČTK

STOCKHOLM Švédský výrobce automobilů Saab se rozhodl požádat o ochranu před věřiteli. Automobilka chce prozkoumat všechny možnosti, jak by mohla nynější kritickou situaci překonat. Uvažuje o reorganizaci, ale i o prodeji či oddělení od mateřské společnosti General Motors.

Podle agentury AP již firma žádost o ochranu před věřiteli, která by ji umožnila restrukturalizaci, předložila soudu.

"Prozkoumali jsme a budeme dále zkoumat všechny dostupné možnosti pro financování či prodej Saabu a bylo rozhodnuto, že oficiální reorganizace bude nejlepší cestou k vytvoření skutečně nezávislého tělesa připraveného pro investice," řekl šéf společnosti Jan-Ake Jonsson.

Žádost o reorganizaci je alternativou pro přímé vyhlášení bankrotu. Proces je obdobou opatření z amerického zákona o bankrotech, které dává insolventní firmě šanci na ozdravení pod dohledem soudu.

Podle agentury AP se chce Saab v rámci reorganizace oddělit od mateřské společnosti GM. Ta tento týden požádala americkou vládu o další pomoc v hodnotě 16,6 miliardy dolarů. Firma přitom již dříve obdržela vládní úvěry v hodnotě 13,4 miliardy dolarů. GM vládě rovněž předložila restrukturalizační plán, jenž zahrnuje zrušení 49.000 pracovních míst, z toho 26.000 mimo Spojené státy.

ČTK