28. srpna 2009 14:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kuřáci se neomezují ani v krizi, Philip Morris zvýšil odbyt i zisk

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

KUTNÁ HORA I přes pokracující hospodářskou krizi se největší tuzemská tabákové společnost Philip Morris daří. V letošním prvním pololetí zvýšila konsolidovaný zisk po zdanění meziročně o 81,2 procenta na 1,1 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH firmě vzrostly o 30,4 procenta na 5,5 miliardy Kč, příznivě působily odbyt a ceny v České republice a měnové kurzy.

"Tržby i zisk byly ovlivněny vyššími objemy prodejů a příznivým cenovým vývojem oproti první polovině roku 2008, která byla nepříznivě poznamenána předzásobením trhu na konci roku 2007 před očekávaným zvýšením spotřební daně od ledna 2008," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR Alvise Giustiniani. K dobrým hospodářským výsledkům podle něj přispělo rovněž zvýšení cen vybraných značek v letošním roce.

Provozní zisk firmy meziročně vzrostl o 53 procenta na 1,5 miliardy. Nárůst částečně negativně ovlivnily zvýšené výrobní a provozní náklady.

Konsolidovaný zisk tabákové firmy před zdaněním vzrostl o 73,2 procenta na 1,4 miliardy korun. Tento výsledek příznivě ovlivnily také nižší nákladové úroky spojené s financováním předzásobení společnosti Philip Morris Slovakia pro letošní rok.

ČTK