23. září 2010 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli spreji na hubnutí hrozí Česku arbitráž o stovky milionů

Arbitráž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arbitráž. | foto: Shutterstock

PRAHA Herb-Pharma trvá na soudu. ČR prý porušuje evropskou legislativu, firmě to poškodilo jméno.Českou republiku čeká další arbitráž. Švýcarská společnost Herb-Pharma je rozhodnutá se soudit o stovky milionů korun i poté, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uvolnila prodej spreje na hubnutí v lékárnách Dr. Max.

Problémy firmě teď ale dělá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který celou záležitost z popudu inspekce převzal.

Strej na hubnutí.
S Herb-Pharmou zahájil správní řízení kvůli tomu, že firma prodává výrobek jako zdravotnický prostředek, podle ústavu se ale jedná o léčivý přípravek. Navíc se sprej vyrábí z rostliny Hoodia gordonii, která je v Evropské unii zakázaná kvůli tomu, že neexistuje dostatek údajů, které by vyloučily možnost jejího negativního vlivu na zdraví.

Arbitráže ČR

Arbitráže proti Česku
Probíhající
- R. Binder 2,3 miliardy korun
- Frontier 20 milionů dolarů
- InterTrade 133 milionů eur + úroky
- P. F. Vöcklinghaus 982 milionů korun
- Konsortium Oeconomismus
710 milionů korun
- ECE Group 70,3 milionu eur

Arbitráže ukončené
v neprospěch České republiky
- CME 10,6 miliardy korun
- Nomura 3,6 miliardy korun
- Pren Nreka 35 milionů korun

Na základě toho firma očekává, že správní řízení skončí zákazem prodeje. "Budeme se soudně bránit. Nejde jen o ušlý zisk a zmařenou reklamu, ale především o poškození jména. Ačkoli v současné době můžeme sprej prodávat, lidé se ho už bojí kupovat, a zisky tak i po uvolnění prodeje výrazně klesly," říká Ondřej Michlo, člen dozorčí rady společnosti Herb-Pharma. Dodává, že například v USA jsou výrobky z rostliny Hoodia gordonii volně prodejné. Negativního dopadu na zdraví se tam nikdo neobává.

Jen se suďte, nám je to jedno Na přesné vyčíslení škody je podle něj brzy, zvlášť když není definitivně potvrzené, jak celá záležitost skončí. Už teď se ale prý jedná o škodu v řádech stovek milionů korun a každým dnem narůstá. "Ať se klidně soudí," vyjádřil se LN ředitel SZPI Jakub Šebesta s tím, že jemu je to jedno.

Další podrobnosti o hrozící arbitráži si přečtěte v dnešním vydání deníku