Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zumba, bosu, trampolíny aneb Když je cvičení zábava

Ke cvičení bosu potřebujete speciální 'míč'. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ke cvičení bosu potřebujete speciální 'míč'. | foto: Shutterstock

Formování postavy už dávno neznamená jen hodiny strávené v posilovně. Přinášíme vám pět fitness hitů, při nichž se nejen zapotíte, ale i pobavíte.

Zumba

Poslední hit českých fitness center vděčí za svůj vznik náhodě: když kolumbijský trenér Alberto Peres dorazil před lety na svou pravidelnou hodinu aerobiku, zjistil, že doma zapomněl CD s hudbou. Měl s sebou jen nějaké latinskoamerické rytmy, tak se pokusil improvizovat – a klienti byli nadšení.

Lekce zumby trvá zhruba hodinu a rozhodně není rutinní, naopak: Na rozdíl od klasického aerobiku je založena na principu přerušovaného kardio tréninku, v pravidelných intervalech se tedy střídá pomalejší a rychlé tempo (jinými slovy posilovací cviky například s prvky salsy, merengue či samby).

Trampolíny

K aerobiku nemá daleko ani cvičení na trampolínách: zapotíte se, zlepšíte svou kondici a zpevníte celé tělo. Na rozdíl od aerobiku ale způsobem mnohem šetrnějším k vašim kloubům i páteři – vždy dopadáte na měkký pružný povrch.

Bonus navíc: na trampolíně se nemusíte bát, že když u nějakého cviku spletete stranu, vrazí do vás sousedka a dá se pohodlně cvičit i doma – bez obav, že na vás vlítne nevrlý soused zezdola.

Indoor walking

Skupinové cvičení v lecčems připomínající spinning či běh na pásu. Indoor walking je čistě aerobní aktivitou vycházející z toho, že chůze je nejpřirozenější forma lidského pohybu.

Lekce trvá obvykle 45–60 minut a má podobný průběh jako zmíněný spinnig: po počátečním zahřátí následuje ostřejší fáze a končí se opět v klidnějším tempu k vydýchání a zklidnění. Tempo a náročnost (např. sklon plošiny) si může každý volit podle svých možností a schopností, takže je to cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie.

Indoor rowing

Další z aktivit, při níž se neobejdete bez trenažéru. Indoor rowing neboli skupinové veslování "pod střechou" je všestranné kondiční cvičení. Protože veslování zbytečně nezatěžuje klouby, často se využívá i při rehabilitacích například po úrazech.

Lekce probíhají pod vedením trenéra, který má za úkol nejen sestavu připravit, ale i motivovat účastníky a případně opravovat jejich chyby. Správná technika je totiž zásadní: pokud člověk madlo přitahuje pouze pažemi (například když si nastaví příliš vysokou zátěž) a nezapojuje tělo a především nohy, druhý den si stěží vyčistí zuby.

Bosu

Balanční cvičení, k němuž budete potřebovat "míč" jako z výbavy chytré horákyně – ani kulatý, ani placatý. Bosu je zkratka anglického pojmenování "both sides up", tedy obě strany nahoru, a přesně tak lze tuto pomůcku při cvičení využít – vypouklou stranou nahoru, ale i dolů.

V zásadě existují dva "cvičební styly" bosu: pilates (klidnější varianta vhodná i pro těhotné) a kardio (svižnější cvičení za doprovodu hudby ne nepodobné step aerobiku, ale ztížené tím, že každý krok je nutné navíc vybalancovat).

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč