Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zumba, bosu, trampolíny aneb Když je cvičení zábava

Ke cvičení bosu potřebujete speciální 'míč'. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ke cvičení bosu potřebujete speciální 'míč'. | foto: Shutterstock

Formování postavy už dávno neznamená jen hodiny strávené v posilovně. Přinášíme vám pět fitness hitů, při nichž se nejen zapotíte, ale i pobavíte.

Zumba

Poslední hit českých fitness center vděčí za svůj vznik náhodě: když kolumbijský trenér Alberto Peres dorazil před lety na svou pravidelnou hodinu aerobiku, zjistil, že doma zapomněl CD s hudbou. Měl s sebou jen nějaké latinskoamerické rytmy, tak se pokusil improvizovat – a klienti byli nadšení.

Lekce zumby trvá zhruba hodinu a rozhodně není rutinní, naopak: Na rozdíl od klasického aerobiku je založena na principu přerušovaného kardio tréninku, v pravidelných intervalech se tedy střídá pomalejší a rychlé tempo (jinými slovy posilovací cviky například s prvky salsy, merengue či samby).

Trampolíny

K aerobiku nemá daleko ani cvičení na trampolínách: zapotíte se, zlepšíte svou kondici a zpevníte celé tělo. Na rozdíl od aerobiku ale způsobem mnohem šetrnějším k vašim kloubům i páteři – vždy dopadáte na měkký pružný povrch.

Bonus navíc: na trampolíně se nemusíte bát, že když u nějakého cviku spletete stranu, vrazí do vás sousedka a dá se pohodlně cvičit i doma – bez obav, že na vás vlítne nevrlý soused zezdola.

Indoor walking

Skupinové cvičení v lecčems připomínající spinning či běh na pásu. Indoor walking je čistě aerobní aktivitou vycházející z toho, že chůze je nejpřirozenější forma lidského pohybu.

Lekce trvá obvykle 45–60 minut a má podobný průběh jako zmíněný spinnig: po počátečním zahřátí následuje ostřejší fáze a končí se opět v klidnějším tempu k vydýchání a zklidnění. Tempo a náročnost (např. sklon plošiny) si může každý volit podle svých možností a schopností, takže je to cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie.

Indoor rowing

Další z aktivit, při níž se neobejdete bez trenažéru. Indoor rowing neboli skupinové veslování "pod střechou" je všestranné kondiční cvičení. Protože veslování zbytečně nezatěžuje klouby, často se využívá i při rehabilitacích například po úrazech.

Lekce probíhají pod vedením trenéra, který má za úkol nejen sestavu připravit, ale i motivovat účastníky a případně opravovat jejich chyby. Správná technika je totiž zásadní: pokud člověk madlo přitahuje pouze pažemi (například když si nastaví příliš vysokou zátěž) a nezapojuje tělo a především nohy, druhý den si stěží vyčistí zuby.

Bosu

Balanční cvičení, k němuž budete potřebovat "míč" jako z výbavy chytré horákyně – ani kulatý, ani placatý. Bosu je zkratka anglického pojmenování "both sides up", tedy obě strany nahoru, a přesně tak lze tuto pomůcku při cvičení využít – vypouklou stranou nahoru, ale i dolů.

V zásadě existují dva "cvičební styly" bosu: pilates (klidnější varianta vhodná i pro těhotné) a kardio (svižnější cvičení za doprovodu hudby ne nepodobné step aerobiku, ale ztížené tím, že každý krok je nutné navíc vybalancovat).

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!