Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zumba, bosu, trampolíny aneb Když je cvičení zábava

Zdraví

  14:58
Formování postavy už dávno neznamená jen hodiny strávené v posilovně. Přinášíme vám pět fitness hitů, při nichž se nejen zapotíte, ale i pobavíte.

Ke cvičení bosu potřebujete speciální 'míč'. foto: Shutterstock

Zumba

Poslední hit českých fitness center vděčí za svůj vznik náhodě: když kolumbijský trenér Alberto Peres dorazil před lety na svou pravidelnou hodinu aerobiku, zjistil, že doma zapomněl CD s hudbou. Měl s sebou jen nějaké latinskoamerické rytmy, tak se pokusil improvizovat – a klienti byli nadšení.

Lekce zumby trvá zhruba hodinu a rozhodně není rutinní, naopak: Na rozdíl od klasického aerobiku je založena na principu přerušovaného kardio tréninku, v pravidelných intervalech se tedy střídá pomalejší a rychlé tempo (jinými slovy posilovací cviky například s prvky salsy, merengue či samby).

Trampolíny

K aerobiku nemá daleko ani cvičení na trampolínách: zapotíte se, zlepšíte svou kondici a zpevníte celé tělo. Na rozdíl od aerobiku ale způsobem mnohem šetrnějším k vašim kloubům i páteři – vždy dopadáte na měkký pružný povrch.

Bonus navíc: na trampolíně se nemusíte bát, že když u nějakého cviku spletete stranu, vrazí do vás sousedka a dá se pohodlně cvičit i doma – bez obav, že na vás vlítne nevrlý soused zezdola.

Indoor walking

Skupinové cvičení v lecčems připomínající spinning či běh na pásu. Indoor walking je čistě aerobní aktivitou vycházející z toho, že chůze je nejpřirozenější forma lidského pohybu.

Lekce trvá obvykle 45–60 minut a má podobný průběh jako zmíněný spinnig: po počátečním zahřátí následuje ostřejší fáze a končí se opět v klidnějším tempu k vydýchání a zklidnění. Tempo a náročnost (např. sklon plošiny) si může každý volit podle svých možností a schopností, takže je to cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie.

Indoor rowing

Další z aktivit, při níž se neobejdete bez trenažéru. Indoor rowing neboli skupinové veslování "pod střechou" je všestranné kondiční cvičení. Protože veslování zbytečně nezatěžuje klouby, často se využívá i při rehabilitacích například po úrazech.

Lekce probíhají pod vedením trenéra, který má za úkol nejen sestavu připravit, ale i motivovat účastníky a případně opravovat jejich chyby. Správná technika je totiž zásadní: pokud člověk madlo přitahuje pouze pažemi (například když si nastaví příliš vysokou zátěž) a nezapojuje tělo a především nohy, druhý den si stěží vyčistí zuby.

Bosu

Balanční cvičení, k němuž budete potřebovat "míč" jako z výbavy chytré horákyně – ani kulatý, ani placatý. Bosu je zkratka anglického pojmenování "both sides up", tedy obě strany nahoru, a přesně tak lze tuto pomůcku při cvičení využít – vypouklou stranou nahoru, ale i dolů.

V zásadě existují dva "cvičební styly" bosu: pilates (klidnější varianta vhodná i pro těhotné) a kardio (svižnější cvičení za doprovodu hudby ne nepodobné step aerobiku, ale ztížené tím, že každý krok je nutné navíc vybalancovat).

Autor:
Témata: Trampolína

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat