Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zumba rozhýbala Česko, zatančit si ji mohou i handicapovaní

Zdraví

  13:56
Tanec, pohyb, zábava i terapie pro handicapované, seniory, těhotné ženy, maminky po porodu či méně fyzicky zdatné lidi - to je kombinace, kterou do českých fitness center přináší zumba gold. Jde o jeden z druhů energické zumby, která je koktejlem samby, salsy, merengue nebo rumby a nyní ovládá fitness a taneční centra v celé České republice.

Marie Vaněčková tančí Zumbu foto: ČTK

Zumba gold je založená na klidném pohybu s velmi nízkou intenzitou a minimální rychlostí. Choreografie bez skoků, výskoků a dalších složitých figur jsou zaměřené na zlepšení mobility, koordinace.

Marie Vaněčková a pětiletá Mariánka tančí Zumbu

Fitness taneční zumba rozhýbala svět již v roce 1999. Jejím zakladatelem je Kolumbijec Alberto Perez - tanečník, choreograf a trenér fitness. Ten si jednou zapomněl vzít své CD s hudbou na hodinu aerobiku. Jediné, co s sebou měl, byla jeho soukromá cédéčka s latinskoamerickou hudbou. Použil je a prvky aerobiku proložil tradičními kroky latinskoamerických a jiných tanců.

Zumba

Do České republiky zumba přišla před přibližně třemi lety a podle instruktorů je zájem o ni až neuvěřitelný. "Je strašná spousta lidí, kteří to chtějí zkusit, a v podstatě skoro všichni u ní zůstávají," řekla dnes jedna z nejznámějších lektorek zumby ve Zlíně Marie Vaněčková. Podle ní zumba oslovuje širokou veřejnost především tím, že spojuje různé taneční styly z celého světa. Navíc jedna choreografie zumby obsahuje tři až čtyři základní prvky, které se postupně rozvíjejí, a je tak jednoduchá i pro méně zdatné jedince.

Dynamickou Zumbu zvládne každý
"Chtějí ji tančit i takoví lidé, kteří trpí například astmatem, mají velkou nadváhu, jsou fyzicky slabší, maminky po porodu, těhotné ženy, senioři, tělesně postižení. Proto Alberto Perez před časem vymyslel právě zumbu pro tyto 'slabší jedince'," uvedla Vaněčková. Dodala, že jen na první hodiny zumby gold ve Zlíně dorazilo několik desítek zájemců.

Pětiletá Mariánka Vaněčková tančí Zumbu

Handicapovaným či spastickým klientům mohou při lekcích pomáhat asistenti. "Všichni se u toho rozpohybují. Maminky postižených dětí se často diví, že jejich dítě udělá při hodině pohyb, který nikdy před tím neudělalo. Hudba je obrovsky motivuje," přiblížila lektorka, která spolupracuje například se zlínskou organizací HANDICAP (?).

Tančí i muži
To, že zumba je skutečně pro všechny a zájem o ni velmi rychle roste, dosvědčuje i fakt, že lekce navštěvuje stále více mužů. Přitom podle lektorů nejde "o žádné tanečníky". Stále častěji centra vyhledávají například házenkáři či fotbalisté.

Název zumba pochází z kolumbijského slova "rychlý" a tomu odpovídá i množství spálených kalorií. Při jedné hodině je to až 500 kalorií.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat