20. března 2015 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli Tunisu zatím lidé dovolené neruší. Ale ptají se na alternativy, tvrdí cestovky

Tunis je město tisíce chutí a vůní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunis je město tisíce chutí a vůní. | foto: Foto Profimedia

PRAHA Teroristický útok v Tunisu, při němž zahynulo 23 lidí, zvýšil počet telefonátů v českých cestovních kancelářích. Zákazníci se ptají především na to, zda můžou bezplatně vyměnit již zakoupený zájezd či ho úplně zrušit. Několik z nich už si vybralo jinou destinaci, vyplývá z ankety serveru Lidovky.cz mezi cestovkami.

Cestovní kanceláře očekávaly zvýšený počet dotazů od svých klientů. „Není překvapivé, že po incidentu, který se stal v Tunisu, nebo při nepokojích v Egyptě či kdekoli jinde na světě, lze zaznamenat zvýšené obavy cestovat do daných zemí,“ řekl mluvčí cestovní kanceláře Blue Style Martin Slaný. 

Cestovním společnostem se od středy, kdy došlo k útoku u muzea Bárdá v centru města, ozvaly už desítky zákazníků, kteří mají koupený zájezd do Tuniska na letošní léto. Ptají se na případnou změnu destinace, či jestli je možné zahraniční cestu úplně zrušit. 

„Zda a kolik jich využije alternativní nabídky, je otázkou příštích dnů,“ uvedla Pavlína Pešová z Firo Tour s tím, že klientům společnost umožňuje bezplatnou výměnu zájezdu za jiný z letošní nabídky. „Pokud u nás mají zákazníci přikoupeno také pojištění storna cesty, mohou případně toto využít a uplatnit nárok u pojišťovny,“ doplnila. 

Změna destinace? Jen pár případů

„Zatím evidujeme pár případů, kdy klienti volili změnu destinace. Vzhledem k tomu, že Tunisko je jen jedna z 20 destinací, které máme v nabídce, je možné s klientem vždy najít jinou alternativu jeho dovolené,“ uvedl mluvčí Blue Style. 

Bezplatnou výměnu nabízí také cestovní kancelář Fischer a Čedok. Počet klientů, kteří se pro tuto možnost rozhodli, je ale minimální. „Žádostí o změnu destinace registrujeme z několika tisíc prodaných zájezdů jen zhruba deset,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch. Spolu s dovolenou v Egyptě patřil Tunis mezi nejlevnější pobyty u této cestovní kanceláře. „Míří sem především rodiny s dětmi,“ doplnil. 

Rána pro turistický ruch

Útok teroristů, při němž umírali především turisté, může pro zemi znamenat velkou ránu. Tuniská ekonomika je totiž silně závislá na příjmech z turistického ruchu. Například V roce 2013 přijelo do země přes šest milionů turistů, především Evropanů. 

Zvýšený zájem o levné zájezdy do Tunisu zaznamenala například i společnost Blue Style. Naopak v portfoliu cestovní Čedok patří Tunisko mezi méně žádané destinace, poptávka po ní z dlouhodobého pohledu klesá. „Nicméně nyní lze jistě očekávat, že zájem o Tunisko poklesne, ale z dlouhodobého hlediska je nyní velice brzo cokoliv předpovídat,“ uvedl Slaný z kanceláře Blue Style. Sezónu v Tunisku kanceláře zahajují až ve druhé polovině května.

skŠárka Kabátová, mipMichal Pavec