26. června 2012 10:03, aktualizováno  12:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kypr prý požádá Unii o šest až deset miliard eur

Kyperský prezident Demetris Christofias  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyperský prezident Demetris Christofias | foto: Reuters

NIKÓSIE Kypr by mohl požádat kvůli své záchraně o šest až deset miliard eur (155 až 258 miliard Kč), tedy až o částku, která se rovná polovině hrubého domácího produktu země. Informují o tom místní média.

Kyperská vláda v pondělí oznámila, že se rozhodla požádat Evropskou unii o finanční pomoc z jejích stabilizačních fondů, aby ochránila svůj finanční sektor. Částku však nezveřejnila. Kypr je pátou zemí eurozóny, která žádá o pomoc.

PSALI JSME:

Zdroje z eurozóny agentuře Reuters potvrdily, že Kypr bude zřejmě potřebovat až deset miliard eur. "Přesné číslo nebylo ještě stanoveno. Mělo by to být šest miliard pro státní finance a dvě miliardy pro banky, ale to je optimistické, mnohem pravděpodobnější je sedm a tři - celkem až deset miliard eur," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován. Stejnou částku potvrdil i další zdroj.

Kyperské banky byly napojené na řecké

Bankovní sektor Kypru byl vysoce napojen na problémové Řecko a těžce ho postihly odpisy řeckého dluhu. Do konce tohoto měsíce bude země potřebovat 1,8 miliardy eur, tedy zhruba deset procent HDP, na rekapitalizaci druhé největší banky v zemi. Minstr financí Vasos Siarlis agentuře Reuters řekl, že případná pomoc by mohla být mnohem komplexnější.

Místní média uvádějí, že země požádá o šest až deset miliard eur. To je pro zemi obrovská částka. Kyperská ekonomika je s hodnotou 17,3 miliardy eur třetí nejmenší ekonomikou eurozóny za Maltou a Estonskem.

Jednání o půjčce z Číny či Ruska

Kypr rovněž vede jednání o půjčce z Číny nebo Ruska a mluvčí vlády potvrdil, že tato jednání nadále pokračují. Rusko minulý týden naznačilo, že je připraveno poskytnout Kypru úvěr až 4,5 miliardy eur. Kypr si zajistil půjčku 2,5 miliardy eur z Ruska již loni.

Pro Kypr jsou již více než rok zavřené finanční trhy. Výnos desetiletých dluhopisů v úterý stoupl na více než 16 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O půjčce z Ruska nebo Číny uvažuje Nikósie proto, že pomoc od EU je provázena přísnými podmínkami. Kyperští politici se bojí, že EU bude požadovat změnu kyperské daně z firemních zisků, která je jednou z nejnižších v unii a láká k registraci na ostrově firmy z celé Evropy. Osm měsíců před volbami nemají navíc žádnou chuť zavazovat se ke tvrdému snižování výdajů, které od nich může EU požadovat.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.