29. listopadu 2013 12:38, aktualizováno  14:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

L-159 v USA rozstřílí. Budou sloužit jako cvičné terče, myslí si letecký odborník

Armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných bitevníků L-159 (na archivním snímku ze 14. ledna 1999). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných bitevníků L-159 (na archivním snímku ze 14. ledna 1999). | foto: ČTK

PRAHA Už příští rok v listopadu by americká firma Draken International měla odebrat prvních sedm letounů L-159 ze zásob české armády. Budoucí využití některých strojů ale rozhodně není pro Aero Vodochody, výrobce bitevníků, dobrá reklama, myslí si letecký expert Michal Zdobinský.

„Nikdy neříkej nikdy,“ říká Zdobinský o možnosti využití českých bitevníků jako běžných vojenských letadel. Podle prvních informací bude ale český letoun sloužit také jako cvičný terč.

Lidovky.cz: Letouny mají sloužit při simulaci vzdušných soubojů. Co se s nimi bude dít?
Američané to mají tak, že starší stroje jako F-4 a teď už i F-16 z první série upravují, aby šly ovládat na dálku. Pak se z nich stává létající terč pro výcvik stíhačů či protivzdušné obrany.

Lidovky.cz: Čili do bitevníků L-159 se bude střílet?
Budou je sestřelovat jako reálné letadlo, nikoliv jako cvičné terče. Tohle je ale docela drahé, tak je výcvik zkombinovaný. Začíná se na jednoduchých terčích, sestřelení letadla je až pozdější fáze výcviku. A není úplně běžná věc, že by takhle pilot ročně sestřelil třeba tři letadla.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Aero Vodochody se snaží stroje nabízet i jiným zemím, tohle ale nevypadá na nejlepší reklamu.
To ne. Navíc mi připadá zvláštní, že v letadle je zamontovaný radar, který byl hodně drahý.

Lidovky.cz: Smlouva mluví o tom, že cena jednoho stroje stoupne z 15,5 milionu korun na 16,9, pokud bude mít funkční radar.
K čemu by tam byl? Je hlavně pro pilota, aby vyhledával cíl. Jedině že by ho zapnuli, když poletí, aby na něj naváděli řízenou střelu, která se právě chytá na ten radar.

Lidovky.cz: Je podle vás možné L-159 někdy prodat jako běžné vojenské tréninkové letadlo?
Nikdy neříkej nikdy, ale budou to mít hodně těžké, viz slavné loňské oznámení o prodeji do Iráku. Jde to do ztracena.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz