Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé nyní platí kartou v e-shopech o pět procent více, denně utratí asi 67 milionů

Sklad e-shopu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklad e-shopu. | foto: Alza

PRAHA Epidemie koronaviru zkomplikovala Čechům nakupování v kamenných prodejnách, o to více začali utrácet přes internet. Každý den nyní Češi zaplatí kartou v e-shopech asi 67 milionů korun, o pět procent více než před nákazou. Vyplývá to z údajů zpracovatele plateb Global Payments, přes jejíž platební bránu projde přes 60 procent plateb v českých e-shopech. Podle datového centra vshosting~ čelí náporu mimo jiné on-line lékárny.

V současnosti Češi zaplatí kartou v kamenných obchodech přes terminály Global Payments každý den okolo 300 milionů korun, naprostou většinu za potraviny. V době před epidemií koronaviru se tato částka v maloobchodu pohybovala okolo půl miliardy korun denně.

Češi si ovšem uzavření prodejen kompenzují zvýšenými nákupy přes internet. Překvapivě nejvyšší útraty Češi dělají v pondělí, rekordem bylo zatím pondělí 16. března, kdy kartou přes internet zaplatili prostřednictvím Global Payments přes 44 milionů korun.

„Lidé nemohou nakupovat v klasických obchodech, a proto mění své chování a přesunují se na internet. Viditelně se zvedá objem transakcí. Znamená to, že lidé se snaží dělat větší nákupy a zboží sdružují do jedné objednávky, aby ušetřili za dopravu,“ uvedl mluvčí Global Payments Ondřej Holoubek.

Datové centrum vshosting~, které provozuje dvě ze tří největších on-line lékáren v České republice ve čtvrtek uvedlo, že celkový počet kliků (https požadavků) u největších on-line lékáren za den aktuálně roste o desítky milionů a většinou je i násobně vyšší než v období Vánoc nebo Black Friday.

„Největší tuzemské online lékárny zaznamenávají během roku průměrně několik stovek požadavků za sekundu pro jeden den. Mírně se to zvedá s příchodem zimního období a pochopitelně s nástupem například chřipkové epidemie. Příchodem koronaviru do ČR se průměrná návštěvnost zvedla asi trojnásobně a na této hodnotě se drží již třetím týdnem,“ řekl generální ředitel společnosti vshosting~ Damir Špoljarič.

Počet transakcí kartou při nákupu přes internet se u Global Payments v současnosti pohybuje okolo 35 000 denně, což představuje průměrnou útratu 1257 korun. Je to významně více než při nákupech v kamenných obchodech, kdy lidé utratí okolo 700 Kč.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč