Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
11. července 2019 18:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé v Ústí nad Labem protestovali proti insolvenci rumburské nemocnice

Žena v pytli na mrtvoly protestuje proti zrušení rumburské nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena v pytli na mrtvoly protestuje proti zrušení rumburské nemocnice. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

Rumburk Zastupitelé města Rumburk ve čtvrtek neschválili úhradu ztráty Lužické nemocnice. Zařízení zajišťující zdravotní péči pro celý Šluknovský výběžek tak zřejmě zamíří do insolvence. Budoucnost nemocnice je tak nejistá, někteří zaměstnanci mají připravené výpovědi. Do nejbližší nemocnice v Děčíně či České Lípě to mají obyvatelé Rumburka a okolí kolem 40 kilometrů.

Ztráta nemocnice za loňský rok je zhruba 50 milionů korun. Vedení města už dříve oznámilo, že nemá peníze na její zaplacení, protože by omezilo chod města. Letos město hospodaří se výdaji 291 milionů korun a příjmy 258 milionů korun. Po dvou a půl hodinovém jednání pro úhradu ztráty hlasovali čtyři zastupitelé, deset jich bylo proti a čtyři se zdrželi. Místostarosta Jiří Pimpara (ODS) řekl, že není jiná možnost, než insolvence, protože jinak by se zastupitelé vystavili riziku trestního stíhání.

Protest v Ústí nad Labem na záchranu rumburské nemocnice, které aktuálně hrozí...
Žena v pytli na mrtvoly protestuje proti zrušení rumburské nemocnice.

Největšími věřiteli jsou zdravotní pojišťovny. S největší Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) se na schůzce u premiéra Andreje Babiše (ANO) na konci června podařilo dojednat podmínky, které by nemocnici umožnily další provoz, pokud by ji převzala Krajská zdravotní.

Krajská zdravotní (KZ) plně vlastněná Ústeckým krajem spravuje pět nemocnic v regionu. Její vedení několikrát zopakovalo, že KZ je připravena podílet se na zajištění zdravotních služeb ve Šluknovském výběžku. „Představenstvo v tuto chvíli nezná výsledek zadaného auditu a nemá tak dostatek informací k učinění kvalifikovaného rozhodnutí, zda nemocnici převzít či nikoli. Lužickou nemocnici proto Krajská zdravotní v tuto chvíli převzít nemůže, jelikož by se představenstvo vystavovalo důsledkům plynoucím z porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře,“ uvedl minulý týden místopředseda představenstva Radek Scherfer.

Horší dostupnost za zdravotní péčí i za prací

Ve spádové oblasti Lužické nemocnice žije zhruba 55 000 obyvatel. Podle Jana Koláře ze Sdružení starostů Šluknovska a starosty Krásné Lípy by z některých pohraničních obcí pacienti museli dojíždět do nemocnice v Děčíně i hodinu a půl. Do vnitrozemí musí navíc přes kopce, v zimě tam bývají silnice často neprůjezdné.

Občanská iniciativa Zachraňme nemocnici v Rumburku ve čtvrtek oznámila, že podala trestní oznámení na zastupitelstvo Ústeckého kraje, společnost Krajská zdravotní a VZP ČR, a to z důvodu jejich jednání při vzniku a řešení krizové situace se zdravotní péčí ve Šluknovském výběžku.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ropovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

Ropovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Ropovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...