Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Likvidace benátských bank zůstane v domácí režii. Itálii vyjde na 17 miliard eur

Italský premiér Paolo Gentiloni (vlevo) a ministr hospodářství Pier Carlo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský premiér Paolo Gentiloni (vlevo) a ministr hospodářství Pier Carlo... | foto: ČTK

ŘÍM Itálie na spořádanou likvidaci dvou krachujících regionálních bank z Benátska ihned uvolní 5,2 miliardy eur (13,7 miliardy korun). Celkové náklady operace pro italský stát však mohou dosáhnout až 17 miliard eur, oznámil po nedělním mimořádném zasedání vlády premiér Paolo Gentiloni. Instituce Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza převezme od pondělka přední italský bankovní dům Intesa Sanpaolo a obě banky díky tomu zůstanou otevřené, ujistil Italy ministr hospodářství Pier Carlo Padoan.

Vláda dosadí do čela obou bank svého správce a Intesa převezme za symbolické jedno euro jejich zdravá aktiva. Rychle uvolněné peníze od vlády jí mají usnadnit hladké převzetí těchto operací.

Podle Gentiloniho má zvolený postup ochránit „majitele účtů a střadatele“ a „prospět ekonomice oblasti, která je jednou z našich nejdůležitějších“. Tato státní pomoc je důležitá i pro „zdraví celého našeho bankovního systému“, řekl premiér.

Uzavření obou bank s použitím státní pomoci v pátek předběžně schválila Evropská komise a v neděli dala zelenou i konečné podobě plánu. Udělala to poté, co Evropská centrální banka podle očekávání oznámila, že obě instituce jsou na pokraji insolvence a nezískaly dostatek nového kapitálu.

Rychlým rozhodnutím o uvolnění pomoci si Řím zajistil, aby řešení situace obou bank bylo v domácí režii a neřídilo se přísnějšími pravidly EU pro tyto případy.

Obě banky jsou hluboce zadlužené a nebyly schopny se vypořádat s vysokým objemem nesplácených úvěrů. Od finančních orgánů Evropské unie sice dostaly víc času na získání kapitálu, sehnat ho se jim ale nepodařilo.

Od obou bank se v rámci operace oddělí „špatná“ aktiva, tedy nesplácené úvěry, právní rizika a náklady na restrukturalizaci. Likvidaci této časti bude z velké části financovat stát, který se zaručí za ztráty těchto položek až do výše 12 miliard eur, uvedla vláda.

Celkové náklady státu tak mohou dosáhnout až trojnásobku toho, co vláda původně předpokládala, podle Padoana by však část těchto nákladů mohla být nakonec získána zpět.

Podle komentátora agentury Bloomberg Ferdinanda Giugliana je ale způsob řešení insolvence dvou italských bank výsměchem plánům Evropské unie na vytvoření „bankovní unie“.

Sanaci ztrát bude hradit z velké většiny italský daňový poplatník, což je v rozporu s požadavkem EU, aby se na řešení krachujících bank podíleli i věřitelé s akcionáři a aby se náklady státu na tyto akce omezily. V tomto případě se na ztrátách budou z věřitelů podílet jen akcionáři a část majitelů bank dluhopisů.

Italský plán pro dvě malé banky se tak podle Giuglianeho diametrálně liší od nedávného rozhodnutí Španělska prodat ztrátovou Banco Popular společnosti Banco Santander za jedno euro. Santander totiž převzala i nesplácené úvěry Popular a budoucí právní rizika, uvedl komentátor.

Banky jsou kvůli vysokému podílu špatných úvěrů nejslabším článkem italské ekonomiky. Počátkem měsíce Evropská komise schválila návrh italské vlády na rekapitalizaci velké problémové banky Monte dei Paschi di Siena, která požádala stát o dodatečný kapitál ve výši 8,8 miliardy eur.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?