22. června 2017 20:26, aktualizováno  20:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU prodlouží hospodářské sankce vůči Rusku

Zákaznice obchodu v sibiřském Krasnojarsku váží pytlík pohanky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaznice obchodu v sibiřském Krasnojarsku váží pytlík pohanky. | foto: Reuters

Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí summitu oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk. Unie ukončení sankcí podmiňuje plným prosazením mírových dohod z Minsku.

Evropská restriktivní opatření omezují export některých technologií do Ruska či přístup některým ruským finančním institucím na kapitálové trhy. Moskva reagovala sadou vlastních protiopatření.

Po politickém rozhodnutí unijních špiček budou sankce fakticky prodlouženy v nejbližších dnech. Platit pak budou až do konce ledna 2018.

Summit EU dnes o věci rozhodl poté, co jeho účastníky v podvečer u pracovní večeře německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali o pokroku - či spíše jeho nedostatku - v prosazování dohod z běloruského Minsku. S nimi sankční režim unie svázala na jaře 2015.

Dnešní večerní rozhodnutí summitu už dopředu před polednem přivítal ukrajinský prezident Petro Porošenko, který v Bruselu před summitem jednal s Tuskem i některými dalšími evropskými politiky. Své sankce vůči Rusku nyní přitvrzují také Spojené státy.

Hospodářské sankce nejsou jedinými opatřeními, kterými EU reagovala na ruské chování v ukrajinské krizi. V pondělí unie o rok prodloužila sankční opatření související s ruskou anexí poloostrova Krym.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ VEDOUCÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Najdete na Lidovky.cz