Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lufthansa opět nelétá. Kvůli stávce ruší i deset letů do Prahy

Personál Lufthansy znovu stávkuje za vyšší platy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Personál Lufthansy znovu stávkuje za vyšší platy. | foto: Reuters

PRAHA Palubní personál největší evropské letecké společnosti vstoupil po celém Německu do 24hodinové stávky. Aerolinie zatím zrušily přes 1000 letů po celém světě. Je mezi nimi i deset spojů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem.

Jeden z největších protestů v dějinách společnosti se podle odhadů dotkne asi 100 tisíc pasažérů. Odborový svaz UFO ráno ohlásil sblížení postojů ve mzdovém sporu s vedením firmy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to smutný den, když jsme museli škrtnout přes 1000 letů," řekl podle agentury DPA mluvčí Lufthansy Klaus Walther. Z více než 100.000 postižených cestujících se podle něj až 60.000 podařilo aeroliniím kontaktovat předem a nabídnout jim náhradní spojení. Běžně Lufthansa v pátek přepraví okolo 170.000 lidí.

Páteční stávka začala o půlnoci. Zasáhla letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově, Berlíně, Hamburku, Stuttgartu a dalších z celkem 15 letišť, z nichž Lufthansa v Německu létá. Na všech ale zatím podle německých televizí panuje klid, neboť hlavní provoz začne později ráno. Kromě vnitrostátních a kontinentálních linek se protest dotkne dálkových letů do východní Asie a Spojených států.

Odpadlo deset letů do Prahy

Z celkových 26 spojů Lufthansy s Prahou plánovaných na dnešek zatím vypadlo pět příletů z Frankfurtu a pět odletů opačným směrem. Jde o přílety v 09:05, 11:25, 17:00, 18:30 a 23:10 SELČ a odlety v 06:00, 09:50, 12:10, 18:10 a 19:10 SELČ. Kromě Frankfurtu létá Lufthansa z Prahy do Mnichova a Düsseldorfu, tyto linky zatím dotčeny nejsou.

Lufthansa dosud vyřadila přes 1000 letů z celkových zhruba 1800 plánovaných na dnešek. Očekává se, že nakonec by mohlo odpadnout okolo 1200 spojů. "Počítáme s tím, že k dalším rušením ještě může dojít," připustil ráno mluvčí aerolinií.

Odbory plošnou stávku vyhlásily po dvou vlnách časově a místně omezených protestů, kterými chtěly Lufthansu po zkrachování více než ročních jednání přimět k přistoupení na mzdové a pracovní požadavky palubního personálu.

UFO žádá pro více než 18 tisíc letušek a stevardů zvýšení platů o pět procent. Aerolinie nabízejí maximálně 3,5 procenta. Odborářům se také nelíbí přesun zaměstnanců do partnerských leteckých společností za nižší plat, který je součástí úsporného programu Lufthansy, a využívání smluv na dobu určitou.

Aerolinie podcenily odhodlání personálu a odborů

Šéf UFO Nicoley Baublies ráno ohlásil, že mezi odbory a zaměstnavatelem se večer uskutečnil první přímý kontakt od zahájení nátlakových akcí a došlo ke sblížení postojů. "V příštích dvou dnech by mělo dojít na rozhovory. Lufthansa teď musí nejprve přijít k rozumu. My bez ohledu na to, co se v příštím jednom nebo dvou dnech stane, neplánujeme a nevyhlásíme další stávky," uvedl Baublies. Naznačil současně připravenost odborů ke kompromisnímu řešení pracovního sporu.

Šéf Lufthansy Christoph Franz potvrdil, že aerolinie jsou připraveny k jednání a přiznal, že podcenily odhodlání palubního personálu bojovat za své požadavky.

Při první stávce minulý pátek na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zastavilo osmihodinové přerušení práce letušek a stevardů na 190 letů Lufthansy a neodletělo 26 tisíc cestujících. V úterý členové UFO stávkovali osm hodin v Berlíně a ve Frankfurtu a 11 hodin v Mnichově. Kvůli tomu se neuskutečnilo 350 letů, což postihlo přes 43 tisíc pasažérů. Obě vlny stávek způsobily firmě škody v řádech milionů eur.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...