9. května 2012 15:53, aktualizováno  16:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nestěhujte se zpět, radí právníci lidem z evakuované Prague Mariny

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit. | foto: ČTK

PRAHA Příběh havárie v bytovém komplexu Prague Marina v pražských Holešovicích pokračuje. Majitelé bytů nejsou spokojeni s postupem investora a společnosti Metrostav při šetření problému. Proto oslovili právníky.

"Společenství vlastníků jednotek  není úplně spokojeno s aktuálním průběhem řešení závažné havárie v domě a pochybuje o správnosti kroků provedených společnostmi Metrostav a Prague Marina vůči organům statní správy," píše v tiskové zprávě Nenad Milovanovič, předseda Společenství vlastníků.

ČTĚTE TAKÉ:

Majitelé bytů začali spolupracovat s advokátní kanceláří Vilímková, Dudák & Partners, se kterou budou konzultovat další postup, stojí také v dokumentu.

Dosavadní postup nebyl v souladu se zákonem

Společenství vlastníků již jednalo se Stavebním úřadem Prahy 7. Z jednání vyplynulo, že dosavadní postup nebyl zcela v souladu se zákonem. Stavební úřad vlastníkům přislíbil, že provede kontrolní prohlídku statického zajištění stavby.

V části bytového domu se koncem dubna zdeformovalo několik sloupů konstrukce, hasiči proto z domu vystěhovali zhruba 30 lidí. Stavaři minulý týden dům zajistili kovovými podpěrami a mluvčí Metrostavu František Polák ve čtvrtek oznámil, že "budova je schopná bez omezení plnit svou funkci. Nosné konstrukce jsou bezpečné a bytový dům lze řádným způsobem užívat".

Přesné příčiny potíží v bytovém komplexu zatím nejsou známy. Podle prvních informací mohl být jednou z příčin teplotní šok. Dům je totiž postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na teplotní změny jinak než beton. Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Obyvatelé se vrátili o víkendu

Metrostav namontoval do suterénu a prvního poschodí síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení. Teprve na základě výsledků znaleckého posudku bude určen další postup. Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu. Lidé tak už podle Metrostavu své domovy opouštět nebudou.

Obyvatelé domu se do svých bytů vrátili minulý víkend. Společenství vlastníků jim to ale na základě jednání se stavebním úřadem nedoporučilo. Po společnosti Metrostav a Prague Marina navíc žádá podklady, které jsou nutné pro ukončení havarijního stavu domu.

rkaŠárka Bláhová, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?