13. srpna 2010 12:20, aktualizováno 14. 8 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maso bude dražší. Po ruských požárech roste cena krmného obilí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Růst cen obilí v důsledku jeho letošní nižší sklizně patrně jen málo ovlivní cenu pečiva, více však mohou vzrůst ceny masa. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Růst cen krmného obilí bude podle něj trvalejšího rázu než zvýšení cen obilí potravinářského. Zvýšení cen budou podle Veleby brzdit obchodníci i nižší kupní síla obyvatel.

Tento fakt může mít podle šéfa agrárníků neblahý vliv na chovatele hospodářských zvířat, jejich dlouhodobě klesající stavy mohou dále klesnout a zároveň vzrůst dovozy masa.

Zvýšení cen potravin předpokládají také někteří analytici, naopak výrobci a obchodníci se k tomu příliš vyjadřovat nechtějí. Zemědělci tvrdí, že cena obilí ovlivňuje konečnou cenu pečiva pouze asi z 15 procent.

Pečivo je navíc jednou z řetězci nejčastěji využívaných druhů zboží k nalákání zákazníků prostřednictvím slevových akcí. Podle Veleby by pečivo mohlo podražit maximálně o desítky haléřů.

Na vině jsou ruské požáry

Červencový odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) mluví o osmiprocentním meziročním poklesu sklizně, Agrární komora odhaduje deseti až patnáctiprocentní snížení produkce obilí. Celosvětově nižší úroda žene ceny nahoru.

Zatímco před rokem stále v tuzemsku tuna potravinářské pšenice méně než 3000 korun, letos již cena tuny přesahuje 4000 korun. Za tunu krmné pšenice před rokem zemědělci dostali méně než 2500 korun, letos se cena pohybuje mezi třemi a čtyřmi tisíci.

Růst cen v poslední době ovlivnil zejména očekávaný výrazný pokles sklizně v Rusku, kde úrodu zdecimovalo rekordní sucho a rozsáhlé požáry.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!