Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Maso bude dražší. Po ruských požárech roste cena krmného obilí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Růst cen obilí v důsledku jeho letošní nižší sklizně patrně jen málo ovlivní cenu pečiva, více však mohou vzrůst ceny masa. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Růst cen krmného obilí bude podle něj trvalejšího rázu než zvýšení cen obilí potravinářského. Zvýšení cen budou podle Veleby brzdit obchodníci i nižší kupní síla obyvatel.

Tento fakt může mít podle šéfa agrárníků neblahý vliv na chovatele hospodářských zvířat, jejich dlouhodobě klesající stavy mohou dále klesnout a zároveň vzrůst dovozy masa.

Zvýšení cen potravin předpokládají také někteří analytici, naopak výrobci a obchodníci se k tomu příliš vyjadřovat nechtějí. Zemědělci tvrdí, že cena obilí ovlivňuje konečnou cenu pečiva pouze asi z 15 procent.

Pečivo je navíc jednou z řetězci nejčastěji využívaných druhů zboží k nalákání zákazníků prostřednictvím slevových akcí. Podle Veleby by pečivo mohlo podražit maximálně o desítky haléřů.

Na vině jsou ruské požáry

Červencový odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) mluví o osmiprocentním meziročním poklesu sklizně, Agrární komora odhaduje deseti až patnáctiprocentní snížení produkce obilí. Celosvětově nižší úroda žene ceny nahoru.

Zatímco před rokem stále v tuzemsku tuna potravinářské pšenice méně než 3000 korun, letos již cena tuny přesahuje 4000 korun. Za tunu krmné pšenice před rokem zemědělci dostali méně než 2500 korun, letos se cena pohybuje mezi třemi a čtyřmi tisíci.

Růst cen v poslední době ovlivnil zejména očekávaný výrazný pokles sklizně v Rusku, kde úrodu zdecimovalo rekordní sucho a rozsáhlé požáry.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...