Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BOLDUC: Uspěje BlackBerry ve válce chytrých telefonů?

Blackberry (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blackberry (ilustrační foto). | foto: ČTK

Za posledních 5 let ztratili akcie výrobce telefonů BlackBerry téměř 90 %. Ovšem za poslední měsíc posílila tato společnost Research in Motion (NASDAQ: RIMM) o polovinu. Předsmrtná křeč či zmrtvýchvstání?

Společnost byla typickou ukázkou rčení "inovuj nebo chcípni". Nyní ale začínají investoři i analytici pohlížet na firmu pozitivněji. Někteří analytici i manažeři fondů totiž začali vyhlídky společnosti vidět v lepších barvách.

Technologický analytik Peter Misek věří, že nový operační systém BB10 má pravděpodobnost úspěchu okolo 20-30 procent. Analytik se domnívá, že v nejlepším případě může RIMM v roce 2014 prodat 43 milionů telefonů s maržemi cca 20 procent, což by mohlo vést k zisku na akcii (EPS) v přibližné výši 4 USD.

Při udržení současného ocnenění (P/E = 10) by toto mohlo přinést cenu akcií ve výši 40 USD. To by byl velký skok z dnešních 11 až 12 USD, za které se akcie aktuálně obchodují.

Nový manažerský tým společnosti se zároveň zaměřuje na udržení zákaznické báze BlackBerry, hlídá náklady a hotovost. Zjevné riziko ale spočívá v tom, zda bude firma schopná nalákat zákazníky a uzmout mocným konkurentům podíl na trhu.

Na trhu operačních systémů pro chytré telefony je přecpáno. Jinými slovy, je sporné, zda trh snese takové množství operačních systémů (OS). Jak zjistil Microsoft u svého telefonu Windows Phone, musí výrobci nových OS nadbíhat vývojářům aplikací.

Je totiž třeba je přesvědčit k vývoji užitečných aplikací, které posilují ekosystém operačního systému. V mobilní válce je však vývojářů dobrých aplikací stále nedostatek.

I když se Windows Phone může pochlubit knihovnou se stotisící aplikací, není to nic proti více než 700 tisícům aplikací, které jsou k dispozici pro ekosystém iOS a Androidu. I když bude platforma BB10 úspěšná, čeká Research in Motion ještě dlouhá cesta. Úspěch RIMM zatím bude záviset na loajalitě stávajících zákazníků, ale jejich přízeň může být prchavá.

Uživatelská základna zatím roste. Aktuálně jich je 80 milionů a z jejich báze je možné generovat hotovost. A to bez ohledu na to, jaké hrůzy hlásají o společnosti novinové titulky. Společnost drží aktuálně více než 2 miliardy v hotovosti, nemá dluhy a čistá aktiva činí 3,7 miliard USD při tržní kapitalizaci ve výši 6 miliard USD.

Díky soudním bitvám mezi výrobci telefonů Apple a Android můžeme navíc vcelku bez rizika prohlásit, že patenty společnosti mají solidní hodnotu. Pokud si společnost udrží aktuální hotovostní toky a aktiva, vypadá budoucnost firmy slibně.

V následujících dnech by investoři měli očekávat zvyšování cílových cen. Analytici nemohou ignorovat prudký růst ceny akcií RIMM, ani dobré zprávy, jež přicházejí ze společnosti. Zatímco se ale pohled analytiků na společnost obecně zlepšuje, jsou někteří stále obezřetní a čekají se svým soudem, až si analytici a spotřebitelé novinky firmy RIMM pořádně osahají.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč