4. dubna 2014 15:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

McDonald's odchází z Krymu. Moskva vyzývá k celoruskému bojkotu

McDonald's přerušil činnost na Krymu, prý z provozních důvodů  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy McDonald's přerušil činnost na Krymu, prý z provozních důvodů | foto: Reuters

KYJEV/MOSKVA Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's přerušil činnost ve svých provozovnách na ukrajinském Krymu, který anektovalo Rusko. Společnost své rozhodnutí vysvětluje provozními důvody a doufá, že bude moci činnost co nejdříve obnovit. McDonald's je už druhou mezinárodní společností, která tento týden na anektovaném poloostrově svou činnost zastavila.

McDonald's oznámil, že svým zaměstnancům na Krymu nabídne práci "v jiných restauracích McDonald's na Ukrajině" a pomůže jim přestěhovat se. "V souvislosti s provozními změnami, které naše firma nemůže ovlivnit, byly naše podniky v Sevastopolu, Simferopolu a Jaltě dočasně uzavřeny. Doufáme, že jejich provoz bude obnoven, jakmile to podmínky dovolí," uvádí se v prohlášení společnosti McDonald's.

McDonald's přerušil činnost na Krymu, prý z provozních důvodů

McDonald's přerušil činnost na Krymu, prý z provozních důvodů

Rozhodnutí amerického řetězce, který má v Rusku poměrně široce rozvětvenou síť, vyvolalo okamžitou reakci poslanců ruské Státní dumy. Šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij z parlamentní tribuny vyzval k uzavření všech provozoven McDonald's v Rusku. Řekl také, že před všechny restaurace McDonald's v Moskvě nechal postavit protestní hlídky.

Německý Henkel se nestáhne

Spojené státy a Evropská unie minulý měsíc na vybrané ruské a krymské činitele a některé společnosti uvalily cílené sankce.

Anexe Krymu vyvolala obavy firem se zájmy v této černomořské oblasti. Není totiž jasné, jak tato změna zasáhne byznys. Největší evropská poštovní společnost, německá Deutsche Post, ve čtvrtek oznámila, že přestala přijímat dopisy na Krym.

ČTĚTE TAKÉ:

Stalo se tak poté, co ukrajinský poštovní operátor sdělil Světové poštovní unii, což je agentura OSN, že není možné dál zabezpečovat jejich dodání do této oblasti. K podobnému kroku přistoupila ve středu na žádost ukrajinského protějšku také Česká pošta.

Německý výrobce spotřebního zboží Henkel v pátek naopak oznámil, že krymská krize sice zasáhla jeho podnikání v Rusku a na Ukrajině, odchod z regionu ale neplánuje.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK