Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

McDonald's odchází z Krymu. Moskva vyzývá k celoruskému bojkotu

Pobočka fastfoodu McDonald's. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka fastfoodu McDonald's. | foto: Reuters

KYJEV/MOSKVA Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's přerušil činnost ve svých provozovnách na ukrajinském Krymu, který anektovalo Rusko. Společnost své rozhodnutí vysvětluje provozními důvody a doufá, že bude moci činnost co nejdříve obnovit. McDonald's je už druhou mezinárodní společností, která tento týden na anektovaném poloostrově svou činnost zastavila.

McDonald's oznámil, že svým zaměstnancům na Krymu nabídne práci "v jiných restauracích McDonald's na Ukrajině" a pomůže jim přestěhovat se. "V souvislosti s provozními změnami, které naše firma nemůže ovlivnit, byly naše podniky v Sevastopolu, Simferopolu a Jaltě dočasně uzavřeny. Doufáme, že jejich provoz bude obnoven, jakmile to podmínky dovolí," uvádí se v prohlášení společnosti McDonald's.

McDonald's přerušil činnost na Krymu, prý z provozních důvodů

McDonald's přerušil činnost na Krymu, prý z provozních důvodů

Rozhodnutí amerického řetězce, který má v Rusku poměrně široce rozvětvenou síť, vyvolalo okamžitou reakci poslanců ruské Státní dumy. Šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij z parlamentní tribuny vyzval k uzavření všech provozoven McDonald's v Rusku. Řekl také, že před všechny restaurace McDonald's v Moskvě nechal postavit protestní hlídky.

Německý Henkel se nestáhne

Spojené státy a Evropská unie minulý měsíc na vybrané ruské a krymské činitele a některé společnosti uvalily cílené sankce.

Anexe Krymu vyvolala obavy firem se zájmy v této černomořské oblasti. Není totiž jasné, jak tato změna zasáhne byznys. Největší evropská poštovní společnost, německá Deutsche Post, ve čtvrtek oznámila, že přestala přijímat dopisy na Krym.

ČTĚTE TAKÉ:

Stalo se tak poté, co ukrajinský poštovní operátor sdělil Světové poštovní unii, což je agentura OSN, že není možné dál zabezpečovat jejich dodání do této oblasti. K podobnému kroku přistoupila ve středu na žádost ukrajinského protějšku také Česká pošta.

Německý výrobce spotřebního zboží Henkel v pátek naopak oznámil, že krymská krize sice zasáhla jeho podnikání v Rusku a na Ukrajině, odchod z regionu ale neplánuje.

, ,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...