24. ledna 2014 17:07, aktualizováno  17:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rozhodčí soud: Metrostav dostaví Blanku, Praha mu musí platit

Zabedněný tunel Blanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zabedněný tunel Blanka. | foto: ČTK

PRAHA Stavební firma Metrostav musí obnovit práce na tunelovém komplexu Blanka. Praha má povinnost za tyto práce zaplatit, vyplývá z předběžného rozhodnutí, které v pátek vydal rozhodčí soud.

"Výsledek jednání považuji za úspěch," řekl Nouza. "Soud uložil Metrostavu povinnost pokračovat ve stavbě tak, aby se předcházelo škodám," uvedl. Práce by měly být zahájeny nejpozději do šedesáti dnů. Zároveň Praha musí za provedené práce platit, a to vždy nejpozději do 21 dnů.

Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci stavbu tunelu přerušil. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. O proplacení této částky zatím soud nerozhodl. Praha podle politiků peníze na tunel má, obává se ale neplatnosti smluv s Metrostavem. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit. "Řízení o platnosti či neplatnosti smluv trvá," doplnil Nouza.

Spor o neproplacené faktury

Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci stavbu tunelu zastavil. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. Metrostav navíc tvrdí, že chybí projektová dokumentace, a stavbaři tak nemohou pokračovat v práci.

Praha podle politiků peníze na tunel má, obává se ale, že smlouvy s Metrostavem jsou neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit. Rozhodnout má proto arbitráž.

Blanka, která vyjde Prahu zhruba na 36 miliard korun, měla původně sloužit řidičům už v roce 2011. Termín se později odsunul na jaro 2014, nyní primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) mluví o konci léta.

"Vítám mezitímní rozhodnutí soudu jako vyšší autority, protože město může spolu s Metrostavem Blanku dokončit bez dalšího napadání a zpochybňování," řekl primátor. "Nechtěl jsem dopustit, aby byla dostavba Blanky zpochybněna. Tribunál udělal rozhodnutí ve velmi krátké době, žádné zablokování stavby se nekoná," doplnil.

S tím ale polemizuje opoziční ODS. "Tomáš Hudeček prokázal svou absolutní nekompetenci, když prohlásil na konci minulého roku smlouvu se společností Metrostav za neplatnou," uvedl v reakci na rozhodnutí soudu předseda pražské ODS Filip Humplík. "Je to jedna z jeho dalších eskapád, kterou ale odnášejí Pražané tím, že se protáhne dostavba tolik problematického tunelového komplexu," tvrdí.

Za právní služby kvůli sporu Praha zaplatí přes 22 milionů korun. Opoziční ODS ale tvrdí, že Prahu nakonec mohou soudní tahanice a náklady spojené se zastavením stavby vyjdou na 100 milionů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz