Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Microsoft koupí někdejší mobilní jedničku Nokii. Vyjde ho levně

Šéf Microsoftu Steve Ballmer s novým modelem Nokia Lumia 920 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Microsoftu Steve Ballmer s novým modelem Nokia Lumia 920 | foto: Reuters

HELSINKY Americký softwarový gigant Microsoft koupí od finské společnosti Nokia její hlavní divizi mobilních telefonů za 5,44 miliardy eur (zhruba 140 miliard korun). Stane se tak jedním z jejich předních světových producentů. Obě společnosti se v poslední době snaží přizpůsobit své aktivity měnícím se podmínkám na trzích. Cena akcií Nokie po zveřejnění dohody stoupla o 47 procent.

Obě firmy jsou už dva roky partnery. Někdejší jednička globálního trhu mobilních telefonů ale v posledních letech výrazně ztrácí pozice na klíčovém poli chytrých telefonů a ani spojenectví s Microsoftem nepřineslo kýžený obrat.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. V poslední době však firma zaostává za konkurenty jako Apple nebo Google, kteří ji předstihli v orientaci na stále populárnější tablety a chytré telefony.

Elop zpátky do Ameriky

Generální ředitel Nokie Stephen Elop, který do čela firmy přišel v roce 2010 právě z Microsoftu, přejde po dokončení transakce zpět do americké firmy. Podle některých analytiků by se dokonce mohl stát novým šéfem Microsoftu. Spolu s ním tam odejdou další vysocí manažeři a celkem asi 32 tisíc - tedy více než třetina - zaměstnanců Nokie.

Šéf Nokie Stephen Elop představuje nový smartphone Lumia 1020.

Šéf Nokie Stephen Elop představuje nový smartphone Lumia 1020.

Microsoft si převzetím jádra Nokie dramaticky vylepší pozici na trhu, který je nyní pro technologické společnosti zásadní, protože mobilní zařízení vytlačují z trhu klasické osobní počítače.

Zbytek finské firmy bude řídit člen její správní rady Risto Siilasmaa. Nokia bude mezitím hledat nového šéfa. Nového ředitele nyní hledá rovněž Microsoft. Ballmer totiž minulý měsíc oznámil, že do roka odejde ze své funkce. Kandidátem na jeho nástupce by podle agentury DPA mohl být Elop.

Nákup se očekával:

Nokia sídlí ve finském městě Espoo. "Pro mnoho Finů, včetně mne, jsou telefony Nokia součástí prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Řada prvních reakcí na tuto dohodu bude emocionální," řekl k prodeji divize mobilních telefonů finský ministr zahraničního obchodu Alexander Stubb.

Ballmer: Smělý krok do budoucna

Podle agentury AP zaplatí Microsoft za samotnou divizi Nokie zaplatí 3,79 miliardy eur. Dalších 1,65 miliardy eur vynaloží za desetiletou licenci na užívání patentů Nokie, kterou bude moci později prodloužit. V rámci transakce získá Microsoft mimo jiné značku Lumia. Microsoft doufá, že transakci dokončí začátkem příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to smělý krok do budoucna - získají na něm zaměstnanci, akcionáři i zákazníci obou společností," uvedl ve sdělení šéf Microsoftu Steve Ballmer. Dodal, že od akvizice si slibuje posílení podílu své firmy na trhu mobilních telefonů a zvýšení zisků na tomto poli. Převzetí aktivit Nokie podle Ballmera umožní plně využít potenciál operačního systému Windows a nabídnout nové telefony "spojující to nejlepší z Microsoftu a to nejlepší z Nokie".

Google zaplatil za Motorolu 244 miliard

"Od Microsoftu je to velká, ale nezbytná hazardní hra," řekl k transakci analytik Geoff Blaber ze společnosti CCS Insight. "Po letech neúspěchů se systémem Windows Mobile Phone firma přeřazuje na jiný rychlostní stupeň a ujímá se kontroly nad softwarem i hardwarem," dodal.

Podobný krok jako Microsoft již dříve učinil konkurent Google, který je autorem operačního systému Android pro mobilní telefony a tablety. Firma loni dokončila převzetí výrobce výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů (244 miliard korun).

Strmý pád někdejšího titána

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se stále příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.

Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách

Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách

Nokia sice v posledním čtvrtletí svůj prodej smartphonů značky Lumia výrazně zvýšila, stále to však bylo méně, než se čekalo. Také ztráta Nokie se zřetelně snížila, třebaže tržby firmy se meziročně propadly zhruba o čtvrtinu a celkový prodej telefonů jí klesl o 27 procent.

Nokia tak stále neprokázala, zda byl správný odvážný tah z roku 2011, kdy svůj vlastní software pro chytré telefony Symbian nahradila nevyzkoušeným softwarem od Microsoftu Windows Phone. Nokia po Elopově nástupu snižovala náklady a rozprodávala majetek, aby získala čas na oživení a návrat na výsluní.

Celosvětový prodej chytrých telefonů v letošním druhém čtvrtletí poprvé překonal prodej běžných mobilních přístrojů bez operačního systému. Podle výzkumné společnosti Gartner prodej smartphonů meziročně vzrostl o 46,5 procenta na 225 milionů. Prodej běžných mobilů se naopak propadl o 21 procent na 210 milionů.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...