Středa 23. září 2020svátek má Berta 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Miluj robota svého. Soužití s kyborgem bude normální, říkají vědci

Hongkongský vynálezce Ricky Ma postavil robota, který svým zjevem připomíná... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hongkongský vynálezce Ricky Ma postavil robota, který svým zjevem připomíná... | foto: ArchivLidovky.cz

PRAHA Může mít člověk vztah se strojem? Jistě, někteří mají rádi svá auta, další třeba dlouhé roky používaný fotoaparát, skrz jehož objektiv viděli důležité životní momenty. Může ale člověk stroj milovat tak, jako miluje své bližní? Podle odborníka na umělou inteligenci Davida Levyho ano. Ba co víc, kolem roku 2050 už prý vztahy, sex, či dokonce manželství s roboty budou naprosto normální.

Hloupost, chtělo by se říci. Jenže letmý pohled do světa technologií konzervativně smýšlejícím jedincům dodá na znepokojení. Například Eternime, jedna ze společností ze Silicon Valley, plánuje vytvořit avatara, který se dokáže naučit řečové vzorce i životní příběhy lidí, aby mohl po smrti člověka konverzovat s jeho rodinou a známými.

Technická univerzita v čínském Che-fej zase nedávno představila Ťiu Ťiu, humanoidního robota s přirozeně vypadající mimikou a schopností reagovat na řeč.

Hongkongský vynálezce Ricky Ma dokonce postavil robota, který svým zjevem připomíná herečku ScarlettJohanssonovou (na snímku). Roboverze tohoto sexsymbolu se přitom umí usmívat, mrkat i odpovídat na komplimenty.

Díry na trhu už si všimla kalifornská firma Abyss Creations. Ta již dnes produkuje sérii RealDolls, lidských figurín se silikonovou kůží a pohyblivými končetinami. Třebaže zatím neumí mluvit nebo se hýbat, zakladatel firmy Matt McMullen už na sociální síti Reddit oznámil, že pracuje na způsobech, jak do figurín zakomponovat umělou inteligenci.

Sexuální roboti - budou znamenat konec lidstva?

Sexuální roboti - budou znamenat konec lidstva?

„Pokud se robot chová způsobem, který velmi silně připomíná člověka, a pokud dává něco zpět – pokud nabízí skvělý sex a zajímavou konverzaci –, lze chápat, že k němu jeho majitel přilne. Vždyť jak silně se někteří lidé dokážou napojit na své domácí mazlíčky nebo neživé objekty jako auta a počítače,“ upozorňuje Levy.

Žena jako majetek

Doposud se mluvilo hlavně o tom, že roboti nahradí člověka v nebezpečných profesích. Skeptici tvrdí, že roboti budou lidem brát pracovní místa po milionech tam, kde se šéfům nebude chtít bavit o platech a zaměstnaneckých benefitech. Až teď se ale ukazuje, že v ohrožení je práce všech. I příslušnic „nejstaršího řemesla“.

Odborníci se tak začínají přít o to, jaký dopad bude příchod sexuálních robotů mít na společnost. Jedni argumentují, že by se tím mohl omezit obchod s lidmi a právě nelegální prostituce, jiní se děsí vlivu na mezilidské vztahy a hovoří o negativních důsledcích pro vnímání žen. Muži totiž mohou mít s nástupem robotů opět další impulz k „materializaci“ žen.

Vztahy s roboty by mohly omezit emocionální rozvoj lidí, na druhou stranu by mohly pomoci vytvořit si vztahy těm, kdo například nemohou najít sexuálního partnera kvůli svému postižení. Technika tak opět ukazuje své dvě odlišné tváře a jen budoucnost ukáže, která zvítězí.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...